Жители на столичния район „Красно село“ организираха масов протест, за да защитят едно от малкото останали зелени пространства в квартала, популярно сред местните като „Поляната с бабуната“. Недоволството на гражданите е провокирано от планове за застрояване на терена, който се намира в непосредствена близост до 142-ро Средно училище.
Гражданско недоволство срещу намеренията за строеж
Около 180 души се събраха на мястото на 3 юни, за да изразят категоричното си несъгласие с инвестиционните намерения за района. Протестиращите настояват зелената площ да бъде запазена като обществено пространство, вместо да бъде превърната в поредния обект за ново строителство.
„Не пипайте поляната!“ е основният призив на събралите се граждани, които подчертават, че мястото е ценно социално пространство за децата и семействата от съседните блокове. Те са притеснени, че евентуалното ограничаване на достъпа до терена ще влоши качеството на живот в квартала и ще намали възможностите за отдих на открито.
Опазването на зелените площи – кауза за софиянци
Случаят в „Красно село“ е поредната проява на засилващата се гражданска активност в София по отношение на градската среда. Столичани все по-често се организират, за да спрат трансформациите на междублокови пространства в строителни площадки, настоявайки за по-устойчиво градско планиране, което поставя приоритет върху природата и комфорта на живущите.
Към момента организаторите на протеста планират нови действия, с които да привлекат вниманието на общинските власти към проблема и да търсят правни механизми за трайна защита на „Поляната с бабуната“ от бъдещо застрояване.
Снимка: reklama@webground.bg (Actualno.com)






