София
мъгла -5°

Абонирай се за нашия бюлетин и получавай всички най-актуални новини по света и у нас

Жилище от XI в. пр. разкриха при разкопки в крепостта „Алмус”

Сподели:

Приключиха редовните археологически проучвания в кв. Калетата на град Лом. Седма година подред се проучва участък до западната крепостна стена на късноантична крепост. Разкопките тук са започна през 1986 г. от Валери Стоичков. Проучванията бяха с акцент върху по-ранните периоди на обитаване, които предшестват самата крепост. Това са римско селище от II – III в. и два военни лагери от I в. Финансирането е осигурено от Министерство на културата, съобщи ръководителят на разкопките гл. ас. д-р Владислав Живков от Националния археологически институт с музей при БАН.

От II – III в. беше проучена керамична пещ, която е служила за изработка на качествени керамични съдове с червенолаково покритие. Тя е използвана по време, когато под Лом е функционирало цивилно селище. Край него се е намирала и една от римските митници, а неговото пристанище е било основно в западната част на Долна Мизия. През II и първата половина на III в. е и най-големия икономически и културен разцвет на Алмус за Античността. Съоръжението е запазено на място и експонирано.

Почти цялостно проучена беше казармена постройка от втората половина на I в. Нейната дължина е над 30 метра, а широчината – 10 м. Тя е приютявала подразделение на римска конна част. В северния край на постройката се намира по-малко помещение, което е служило за дом на офицер. В казармената постройка са открити множество вносни керамични съдове, основно от Южна Галия, бронзови предмети и монети. Този военен лагер е опожарен при военно нападение през 80те години на I в.

Изненада за екипа беше откриването на по-ранен лагер, принадлежал на неидентифицирана военна част, лагерувала при днешния Лом през първата половина на I в. От него частично бяха разкрити три успоредни рова, които обграждат крепостна стена. Рововете са с широчина от около 1,80 м и дълбочина 1,70 м, а в долната си част имат малки канали. Подобни съоръжения са проучени по река Рейн и датирани през първата половина на I в. Ровове от това време от Долен Дунав са съобщавани единствено при Хърлец (Августе) и Белене (Димум), но цялостните им параметри не са установени. Крепостната стена е изградена от кирпичени тухли. В границите на римските лимес в днешна България сходно съоръжение е проучвано единствено при легионния лагер Нове, край Свищов. Двете крепостни стени са и най-ранните известни към момента римски фортификации на Долен Дунав. Тази при Лом е спряла да функционира около средата на I в., когато рововете са запълнени, а стената е частично демонтирана, за да се изгради нов лагер, този път на конна част. Въпросът за времето на първото настаняване на римски гарнизон в Алмус остава открит, но не може да се изключи това да се е случило през първото или второто десетилетия на I в., тоест с началото на системното изграждане на римска отбранителна линия по Долен Дунав.

Най-ранното селище под квартал Калетата, открито на над 7 метра дълбочина, е от Късната бронзова епоха. Датира се около XI в. пр. Хр. От него беше частично проучено жилище, което е имало глинен под. Селището е принадлежало на добре известната в Северозападна България култура Балей-Орсоя.

При проучвания са открити близо 400 находки, които ще постъпят в Исторически музей – Лом.

Сподели:

Водещи новини от деня

При специализирана митническа операция с кодово наименование “Регул” Агенция „Митници“ конфискува близо 100 кг наркотични вещества, недекл...
Софийският въздух се очаква да бъде замърсен през следващите дни, като нивата на фините прахови частици ще се повишат. Според бюлетин на Столична общи...
Кабинетът на Росен Желязков ще започне обсъждането на кадровите промени и назначенията на заместник-министри, областни управители и техни заместници н...

Коментари

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *