Министерството на здравеопазването призова за повишено внимание след обилните валежи и наводнения
Във връзка с тежката метеорологична обстановка и наводненията, засегнали редица райони в страната, Министерството на здравеопазването излезе с официален призив към всички граждани. От ведомството подчертават необходимостта от стриктно спазване на разпорежданията на местните власти и регионалните здравни инспекции.
Сигурността на питейната вода е от първостепенно значение в пострадалите населени места. Експертите категорично предупреждават да не се консумира вода от неизвестни или потенциално замърсени източници, като собствени водоизточници, кладенци или чешми, които не са изрично обявени за безопасни от компетентните органи.
„Призоваваме хората да следят информацията, предоставяна от институциите, и да не подценяват рисковете за здравето, които възникват след преминаването на наводненията“, се посочва в съобщението на министерството.
Гражданите са съветвани да ограничат контакта с вода, която е нахлула в домовете или земеделските площи, поради опасност от наличие на патогени и отпадни материали. При появили се симптоми на неразположение или съмнения за стомашно-чревни инфекции, е необходимо незабавно да се потърси медицинска помощ.
Местните здравни власти продължават да извършват мониторинг на качеството на водата и хигиенните условия в засегнатите райони, като своевременно ще информират населението за всяка промяна в ситуацията.








