Кметът на София, Васил Терзиев, подчерта стратегическото значение на потенциалното домакинство на България на конкурса „Евровизия“. Според столичния градоначалник, подобно мащабно събитие не е просто музикален формат, а възможност за значителен международен имидж и икономически тласък за столицата.
Национален приоритет за София и България
В свое изказване Терзиев посочи, че мащабът на логистичната, инфраструктурната и медийната подготовка изисква обединени усилия на всички нива. „Организацията на такъв форум трябва да се разглежда като национален приоритет“, заяви кметът. Според него, София разполага с потенциала да се справи с домакинството, но успехът зависи от тясното сътрудничество между местната власт и държавните институции.
„Евровизия“ е платформа, която поставя домакина в центъра на европейското внимание за седмици наред. Това е сериозен тест за капацитета на града ни да приема събития от световна величина, допълват от общинската администрация.
Предстоящи стъпки
Към момента обсъжданията са в начална фаза, като основните акценти са върху обезпечаването на необходимата инфраструктура и сигурността. Очаква се в следващите седмици да се проведат срещи на експертно ниво с представители на държавното ръководство, за да се начертаят финансовите и оперативни параметри на евентуалната кандидатура на страната ни.
София вече има натрупан опит в организирането на големи международни форуми, но подготовката за музикален конкурс от ранга на „Евровизия“ се определя като деликатна и многопластова задача, изискваща консенсус и дългосрочно планиране.






