София
ясно небе 22°

Абонирай се за нашия бюлетин и получавай всички най-актуални новини по света и у нас

Тръмп настоява за единен федерален стандарт за регулиране на изкуствения интелект в САЩ

Сподели:

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп отправи нов призив за създаване на единен федерален стандарт за регулация на изкуствения интелект. Според него различните правила в отделните щати създават риск от прекомерна бюрокрация и могат да забавят развитието на ключови технологии, съобщава Ройтерс.

В публикация в социалните мрежи държавният глава предупреди за опасностите от раздробен подход: „Прекомерната регулация от страна на отделните щати заплашва да подкопае този двигател на растежа. Трябва да имаме един федерален стандарт, вместо мозайка от 50 различни регулаторни режима.“

Тръмп подчерта, че ако липсва национална рамка, Китай „лесно ще изпревари САЩ в надпреварата за изкуствения интелект“.

Още при встъпването си във втория мандат през януари президентът постави ИИ сред ключовите приоритети на администрацията. Той даде указания за изготвяне на национален план за действие, чиято цел е да превърне „Америка в световна столица на изкуствения интелект“ и да намали регулаторните бариери пред внедряването на нови технологии.

Развитието на ИИ обаче продължава да поражда опасения, свързани с киберсигурността, демократичните процеси и пазара на труда. В публикацията си Тръмп призова законодателите да включат федералния стандарт в самостоятелен законопроект или в Закона за националната отбрана (NDAA). „Включете го в NDAA или приемете отделен законопроект и никой никога няма да може да се съревновава с Америка“, заяви президентът.

Тръмп не разкри конкретни параметри на предлаганата рамка, но идеята вече получава подкрепа от водещите технологични компании. OpenAI и Anthropic отдавна настояват за единна национална регулация, която да елиминира различията между щатските режими. Главният изпълнителен директор на Nvidia Дженсън Хуан също сподели мнение, че опростените правила в Китай дават стратегическо предимство на Пекин.

По време на среща със саудитския престолонаследник Мохамед бин Салман Тръмп увери, че Съединените щати „все още водят с голяма преднина“ в областта на ИИ.

Според Bloomberg в Конгреса вече се обсъждат няколко варианта за законодателни текстове. Част от тях предвиждат компании, които доброволно се съгласят да спазват федералните стандарти, да получат освобождаване от определени щатски изисквания – например в сферата на защитата на децата или безопасността на алгоритмите.

Подобни предложения обаче срещат и съпротива. През юли Сенатът блокира опит за включване на такъв регулаторен механизъм в бюджетен закон, като критиците предупредиха, че така може да бъдат възпрепятствани инициативи за защита на авторските права и сигурността на подрастващите.

Междувременно губернаторът на Калифорния Гавин Нюсъм подписа закон, който задължава големите компании, разработващи изкуствен интелект, да публикуват протоколите си за сигурност – ход, който е в разрез с идеята за национална стандартизация.

Лидерът на републиканското мнозинство в Камарата на представителите Стив Скалис потвърди пред Punchbowl News, че ръководството „разглежда възможността“ предложението на Тръмп да бъде включено в NDAA – нормативен акт, който традиционно се използва за приемане на редица допълнителни мерки, надхвърлящи рамките на бюджета за отбрана.

Снимка: Reuters

Сподели:

Водещи новини от деня

Нови дестинации за пътуващите от столицата Нискотарифната авиокомпания Wizz Air обяви мащабно разширяване на своята оперативна дейност в България, кат...
Столична община дава старт на един от най-амбициозните си проекти в сферата на градската среда – т.нар. „Зелен ринг“. Иновативното съоръжение представ...
От днес функционира временна държавна мярка, насочена към овладяване на ръста на цените на задължителната застраховка „Гражданска отговорност“ на авто...

Коментари

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *