Тези малки плодове съчетават в себе си всичко – сладост, уникален вкус и безброй полезни свойства
Смокините са един от онези плодове, които сякаш съчетават в себе си всичко – сладост, уникален вкус и безброй полезни свойства. Тези малки плодове, скрити в характерната си кожеста обвивка, са истински дар от природата, който заслужава специално внимание. Смокините са не просто плод – те са истинско кулинарно и здравословно богатство, което всеки трябва да опита и да включи в ежедневното си меню. Независимо дали ги консумирате свежи, или сушени, този древен плод ще внесе нови и интересни вкусове на вашата трапеза.
Ползи за здравето
Смокините са не само вкусни, но и изключително полезни за здравето. Те са богат източник на фибри, които подпомагат храносмилането и спомагат за поддържането на здрава чревна микрофлора. Редовната консумация на смокини може да предотврати запек и други стомашно-чревни проблеми. В себе си смокините съдържат множество антиоксиданти, които се борят със свободните радикали в тялото. Това може да помогне за намаляване на риска от различни заболявания, включително сърдечни болести и рак. Тези плодове са богати на витамини, като витамин А, витамин К и витамин Е, както и на минерали като калий, калций, магнезий и желязо. Това ги прави идеални за поддържане на здрава кожа, коса и кости. Високото съдържание на калий в смокините помага за регулиране на кръвното налягане и намаляване на риска от хипертония. Те могат да помогнат за намаляване на нивата на холестерола благодарение на съдържанието си на фибри и антиоксиданти, което съответно подпомага здравето на сърцето.
Приложение в кулинарията
Смокините са универсален плод, който може да бъде използван в множество рецепти, като придава сладост и екзотичен вкус на различни ястия. Свежите смокини са перфектно допълнение към зелени салати, особено в комбинация със сирене (козе или моцарела), ядки и меден дресинг. Те добавят сладост и текстура, която обогатява вкусовете на салатата. Често са използвани в различни десерти – от класическите сладкиши и пайове до по-модерни творения като чийзкейкове и мусове. Сушените смокини, пълнени с ядки и полети с шоколад, са изключително изискано и лесно за приготвяне лакомство. Отличен избор са за добавяне на сладост към основни ястия. Опитайте да ги комбинирате с месо, например агнешко или патешко, за да създадете уникални вкусови комбинации. Смокините са идеални за приготвяне на домашни сладка и конфитюри. Те са лесни за готвене и запазват богатия си вкус, което ги прави отлична добавка към закуски или десерти. Вкусовете на смокините може да бъдат извлечени и в напитки – от смутита и коктейли до по-екзотични предложения като смокиново вино или ликьор.
Любопитно
Смокините са плод с дълга история и много интересни факти, които малко хора знаят. Те са един от най-старите култивирани плодове в света. Смята се, че са били отглеждани преди повече от 11 хил. години в региона на Близкия изток. В много древни култури смокините са били символ на плодородие и просперитет, в Древния Египет те са били смятани за свещени плодове.
Интересен факт е, че смокините всъщност не са плодове в традиционния смисъл, а съцветия, които съдържат множество миниатюрни плодчета вътре в себе си. Известно е също, че са били любима храна на множество известни личности, включително на Клеопатра, която е смятала този плод за свой личен деликатес.
Парти топчета от сирене, смокини и орехови ядки
Какво ви е необходимо: 250 г крема сирене; 150 г овче сирене; 80 г сушени смокини; 150 г орехи
Начин на приготвяне: На тиган запечете леко ореховите ядки, оставете ги да се охладят. В купа смесете сирената и нарязаните на ситно смокини. Разбъркайте добре и с помощта на две лъжици оформете топчета. Сложете ги в хладилник да се охладят за около 40 мин. Нарежете ядките на ситно и оваляйте в тях топчетата.
Брускети с козе сирене и смокини
Какво ви е необходимо: 200 г козе сирене; 5 бр. смокини, нарязани на четвъртинки; 20 г лешници, нарязани на половинки; 5 бр. минифокачи със семена, нарязани на половинки; 1 скилидка чесън
Начин на приготвяне: Препечете фокачите на тостер. Още докато са топли, ги намажете с чесъна. Отгоре аранжирайте с намачканото козе сирене, две четвъртинки от смокините и няколко половинки лешници.
Млечна баница със сирене бри и сушени смокини
Какво ви е необходимо: 8 сушени смокини, нарязани на половинки; 150 г сирене бри, нарязано на дебели ивички; 1 пакет кори за баница; 4 яйца; 200 мл готварска сметана; 1 с.л. мед; 50 г разтопено краве масло
Начин на приготвяне: Загрейте фурната на 180°C. Съобразете размера на тавата с ширината на корите. Ако се наложи, ги изрежете. В купа разбъркайте яйцата, сметаната и меда. Намаслете тавата с масло. Намажете с останалото масло корите две по две и оформете на хармоника, като ги редите плътно от единия към другия край на тавата. Залейте ги с млечната смес. По процепите пъхнете парченца сирене бри и смокини. Изпечете във фурната за около 25-35 мин. Оставете да изстине леко, преди да сервирате.
Сладко от смокини
Какво ви е необходимо: 2 кг смокини, почистени от дръжките; 1 кг захар; 3 ч.ч. вода; 1 ч.л. лимонена киселина
Начин на приготвяне: Надупчете с игла смокините. Сварете водата и захарта до получаването на гъст захарен сироп. Сложете смокините в сиропа. Те ще пуснат вода и ще разредят захарната смес. Намалете котлона и варете, докато сосът се сгъсти отново, като внимавате да не преварите смокините. Пет минути преди да свалите сладкото от огъня, прибавете лимонената киселина. Изчакайте сладкото да изстине няколко минути, разпределете в буркани, затворете и обърнете с капачките надолу. Оставете ги така за една нощ.
Салата с рукола и смокини
Какво ви е необходимо: 150 г рукола; 4 смокини; 125 г моцарела; 50 г орехи; зехтин; 1 с.л. мед; 3 с.л. лимонов сок; сол; черен пипер
Начин на приготвяне: Измийте и подсушете руколата. Сложете я в чиния, към нея прибавете нарязаните на четвъртинки смокини, накъсаната на ситно моцарела и натрошените на едно орехи. Преди да сервирате, овкусете салатата с дресинг, приготвен от зехтин, мед, лимонов сок, черен пипер и сол.
Пица с прошуто и смокини
Какво ви е необходимо: 500 г бяло брашно; 5 г суха мая; 300 мл топла вода; 50 мл зехтин; 100-150 г прошуто; 4-5 смокини; 2 топки моцарела; 2 с.л. готварска сметана; сол; черен пипер; листа рукола; кедрови ядки
Начин на приготвяне: Смесете брашното, солта и сухата мая, добавете водата и зехтина и омесете меко тесто. Оставете го в намаслен плик на топло да втаса за 30-40 мин. Разточете върху плитка тава и намажете обилно с готварската сметана. Разхвърляйте небрежно накъсана моцарела, отгоре сложете парченца прошуто и нарязаните на четвъртинки или осминки смокини, сложете сол и пипер на вкус. Печете на 220°C за 15-20 мин. Украсете с листа рукола и поръсете с кедрови ядки.