Омбудсманът на Република България Велислава Делчева сигнализира за сериозни нередности в Психиатричната болница в Севлиево, след като внезапна инспекция разкри потресаващи условия в обновеното лечебно заведение. Въпреки че за мащабния ремонт на сградата са изразходвани 1.4 милиона лева по Плана за възстановяване и устойчивост, състоянието на помещенията е незадоволително.
При посещението си на 11 май 2026 г. Делчева е установила наличието на влага, мухъл и падаща мазилка, което поставя под сериозен въпрос качеството на изпълнените строително-ремонтни дейности и целесъобразността на изразходваните публични средства.
„Недопустимо е пациенти, лекуващи се в специализирано психиатрично заведение, да бъдат държани в мизерни условия, след като за ремонт са инвестирани значителни суми“, коментира ситуацията омбудсманът. Според нея налице са явни пропуски, които изискват незабавна проверка от страна на контролните органи.
Към момента институциите, отговорни за управлението и контрола на обекта, все още не са излезли с официален коментар относно констатациите на Велислава Делчева. Случаят предизвиква широк обществен отзвук, като мнозина питат къде са потънали парите за обновяването и кои лица носят отговорност за приемането на некачествения ремонт.
Очаква се в следващите дни да бъдат назначени експертизи, които да установят дали вложеният бюджет съответства на реално извършените дейности по модернизацията на болницата.
Снимка: Дневник








