Китайският президент Си Цзинпин призова за стратегически връзки между Китай и Германия по време на среща с германския канцлер Олаф Шолц в кулоарите на срещата на върха на Г-20 в Рио де Жанейро, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
Си прикани тези стратегически връзки да се развиват в дългосрочна перспектива между Пекин и Берлин.
“Китай и Германия са две големи страни със значимо влияние”, каза Си на Шолц. “Двете страни трябва гледат на двустранните си отношения през дългосрочна и стратегическа перспектива и да ги развиват в тази насока”, добави той.
Според германски правителствен източник срещата на Шолц и на Си ще им даде възможност да говорят за войните в Украйна и в Близкия изток освен за двустранните отношения. Що се касае до двустранните отношения те ще говорят по-специално за двустранната търговия, допълни той.
Германия поддържа солидни връзки с Китай, който дълго време беше неин търговски партньор. Но неотдавна Берлин втвърди тона, стремейки се да постигне деликатен баланс между продължаване на икономическото сътрудничество и защитата на стратегическите си интереси и на интересите си в сферата на сигурността.
Шолц на два пъти посети Китай от началото на мандата си през 2021 г. Срещата му със Си би могла да е и последната, предвид това че Германия се насочва към предсрочни избори на 23 февруари и се очаква след тях да има промяна във властта.
Германия се опасява от търговска война между ЕС и Китай, след като Брюксел увеличи митата върху китайските електромобили, за които казва, че са незаконно субсидирани от Пекин.
В кулоарите на срещата на върха на Г-20 Си се срещна с редица лидери.
Относно срещата му с Шолц Ройтерс отбелязва, че германският канцлер е заявил, че е важно Германия и Китай да обсъдят трудни въпроси.
“Важно е за нас да говорим за важни проблеми и за предизвикателствата. За руската агресивна война срещу Украйна например или за опасните ситуации, които виждаме на други места по света”, е заявил Шолц.
“Никой не трябва да се страхува от съседите си. Това е един много основен принцип на мира в света, с чието съблюдаване ние сме ангажирани”, е допълнил Шолц, цитиран от Ройтерс. Това, според агенцията, е препратка както руската инвазия в Украйна, така и към Китай и Тайван.