И.ф. главен прокурор Борислав Сарафов е внесъл в деловодството на 51-ото Народно събрание мотивирани искания за даване на разрешение за привличане към наказателна отговорност на двама народни представители – Божидар Божанов и Кирил Петков, по предложения на Софийска градска прокуратура (СГП). Те са свързани с две отделни престъпления, извършени в различни периоди.
По отношение на Божидар Божанов, искането на главния прокурор посочва, че са събрани доказателства за извършено от него престъпление. В периода от 20.05.2022 г. до 17.06.2022 г., като министър на електронното управление и възложител на обществена поръчка, Божанов нарушил служебните си задължения, като предоставил на изпълнителния директор на ИА „Инфраструктура на електронното управление“ файл на флаш памет с техническа спецификация, който да се използва за провеждане на обществена поръчка на стойност близо 18 млн. лв. Техническата спецификация била изготвена в нарушение на установените правила, като се давало предимство на консорциум на търговски дружества при класирането за изпълнител на обществената поръчка. От деянието можели да настъпят сериозни вредни последици, като непрозрачно разходване на публични средства, нарушаване на конкуренцията и застрашаване на киберсигурността на държавната администрация.
По отношение на Кирил Петков, искането на главния прокурор сочи, че са събрани доказателства за извършен опит за принуда. На 02.10.2023 г. в заведение в София, Петков се опитал да принуди министъра на електронното управление Александър Йоловски да извърши действия против волята си. Петков настоявал Йоловски да съгласува всичките си действия с Божанов, включително уволнения и обществените поръчки, и заплашил, че в противен случай ще има негативни последици за него.
Досъдебното производство било образувано на 29.10.2023 г. след сигнал от група народни представители за натиск от страна на Петков и Божанов, които се опитали да възложат дейности на стойност 650 млн. лв. без да се спазват правилата на Закона за обществените поръчки.
За привличането им като обвиняеми, съгласно Конституцията на Република България, е необходимо разрешение от Народното събрание.