Решения за по-добро бъдеще, предложени от млади хора, и голяма компания, която е готова да ги подкрепи. Не, това не е пожелание, а реалност, която сбъдва Samsung България.
Компанията вече стартира трето поред издание на конкурса Solve for Tomorrow. Инициативата е насочена към подобряване уменията на учениците в областите наука, технологии, инженерство, математика и изкуство. С помощта на дизайн мислене им помага да разработват иновативни и практични решения на реални проблеми.
Тази година конкурсът включва категориите „Устойчивост“, „Справедливост и социално включване“, „Образование“. Има и добавена четвърта – „Дигитално управление на финансите“, която цели повишаване на финансовата грамотност сред младежите, вдъхновена е от Банка ДСК.
Участие могат да вземат отбори на ученици, разпределени в три възрастови групи. Тези от IX–XII клас се регистрират за участие с резюме, описание на идеята и видео, представящо техния базов прототип. Следва избор на 9 полуфиналисти, които работят с ментори върху създаването на работещ прототип и са готвят за финала. Победителят се избира от жури, а отборът, събрал най-много гласове в онлайн гласуването, получава наградата на публиката
Учениците от останалите класове участват изцяло онлайн. Те подават резюме на идеята и видео, което я представя. Жури определя полуфиналистите, а победителите във всяка възрастова група се избират чрез онлайн гласуване.
Срокът за регистрация на отборите от IX–XII клас е до 23,59 ч. на 24 ноември 2024 г. Обявяване на полуфиналистите е до 28 ноември 2024 г. Менторската програма за тях е от 29 ноември 2024 г. до 28 февруари 2025 г.
Регистрация на отборите от другите класове е до 23,59 ч. на 23 февруари 2025 г. Обявяването на полуфиналистите става до 28 февруари 2025 г.
До 9 март ще бъдат публикувани видеата на всички полуфиналисти. Онлайн гласуванете е от 10 до 28 март 2025 г. Финалът е на 29 март в София.
Solve for Tomorrow е международна програма, част от политиката за корпоративна социална отговорност на Samsung. От старта си през 2010 г. до днес е достигнала до 2,3 милиона ученици от 65 държави. В България се провежда от 2022 г. в партньорство с фондация „Образование 5.0“ и „Инфино“ АД. В рамките на програмата се организират безплатни обучения по дизайн мислене за ученици и учители, които носят по един квалификационен кредит на педагогическите специалисти. Обученията се осъществяват по заявка от училища и по график, публикуван на уебсайта на обучаващата организация „Образование 5.0“ – https://edu5.0.bg.
В предишните издания на Solve for Tomorrow награди спечелиха иновативен контейнер за отделно събиране на отпадъци на отбор TMC–Technology от видинското СУ “Петко Рачов Славейков” с ръководител Кристина Ванчева; устройства, подпомагащи трудноподвижни хора и лежащи в болница на отбор Assist Transport Helper от същото училище, но с ръководител Ангел Ангелов; приложение, което стимулира хората да бъдат по-активни в ежедневието си, като посещават различни забележителности, научават нови и интересни факти за тях, докато печелят малки награди на отбор Spot Walk от МГ “Баба Тонка” в Русе с ръководител Бисер Станиславов; умна саксия на отбор Lazy Garden от варненската МТ “Петър Брон” с ръководител Сияна Николова; проект, свързан с доказване на ефекта на летливите вещества (фитонцидите) върху трайността и безопасността на храните и създаване на кутия за хляб с двойно дъно, в която има торбички с растения с фитонцидни свойства.
А учасниците в предишните издания на конкурса посочват, че той дава възможност за първа презентация на проект пред публика и жури, че ги учи на това, че няма невъзможни неща, дава им опит и нови знания.
„Бих посъветвала колегите си учители, които желаят да работят по подобни проекти, да дават свобода на мислене на своите ученици“, посочва Кристина Ванчева, ръководител на TMC-Technology.
Ангел Ангелов от Assistant Transport Helper заявава: “Изборът на идея е най-трудната част от работата по подобен проект. Мотивацията е лесната част. Работим с ученици, които искат да се развиват, да творят и да помагат. Всеки един от проектите, с които участваме е със силна социална насоченост. Това е най-силният мотивиращ фактор – да помагат!”
“Защо кутия за хляб? За българина хлябът е свещен, незаменим”, обяснява идеята да проекта пък Петя Колева, ръководител на отбор Lazy Garden.
Желаещите да се включат в надпреварата могат да се запознаят с всички условия на конкурса в неговия регламент и да следят актуалните новини на сайта на проекта: https://www.solvefortomorrow.bg/