Административният съд в София окончателно отхвърли втората жалба, подадена от собствениците на автокъща „Капитолия“ срещу премахването на преместваемите им обекти в Борисовата градина. Това решение бележи ключов момент в усилията на Столичната община да възстанови общественото пространство в емблематичния столичен парк.
Според официална информация от общината, решението съдът е потвърдил легитимността на предприетите мерки. С този акт опитите за блокиране на заповедта за принудително премахване на обектите се считат за окончателно неуспешни.
Дългогодишен спор за облика на парка
Казусът с автокъщата в Борисовата градина е обект на обществено внимание от години. От управата на Столичната община нееднократно подчертават предприемането на стъпки за разчистване на площи, които са били завзети неправомерно от частни търговски обекти. Премахването на чадърите и съоръженията на „Капитолия“ е част от по-широката стратегия на местната власт за опазване на Борисовата градина като място за отдих и спорт на гражданите.
Победата в съда дава зелена светлина на администрацията да продължи с изпълнението на влезлите в сила разпореждания, гарантирайки, че общественият интерес ще бъде поставен пред частните интереси при ползването на териториите в парка.
Очаква се работата по освобождаването на терена да продължи напълно съгласно закона.
Снимка: Дневник







