Средствата са за покриване на разходи за данък върху добавената стойност, който не подлежи на възстановяване чрез данъчен кредит по Закона за ДДС
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group
С над 3,732 млн. лева от бюджета се предоставят допълнителни средства за национално публично съфинансиране на дейностите по шест инвестиции от Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ). С тях ще се покриват разходи за данък върху добавената стойност, който не подлежи на възстановяване чрез данъчен кредит по Закона за данък върху добавената стойност, реши Министерският съвет.
Идентифицирана е необходимост от допълнителен ресурс за шест програми, в които са правени инвестиции от Плана за възстановяване и устойчивост, предаде правителствената информационна служба.
Първата е в ресора на Министерството на образованието и науката – „Младежки центрове“. По втората, „Програма за ускоряване на икономическото възстановяване и трансформация чрез научни изследвания и иновации“ с наблюдение и докладване ще се заеме Министерството на иновациите и растежа. Третата също е от ресора на МИР – „Програма за публична подкрепа за развитието на индустриални райони, паркове и подобни територии и за привличане на инвестиции“ („AttractlnvestBG“). При четвъртата, отново МИР трябва да получи допълнително финансиране – „Програма за икономическа трансформация”. По направление „Екологосъобразна мобилност – пилотна схема за подкрепа на устойчивата градска мобилност“ наблюдение и докладване ще прави Министерството на регионалното развитие и благоустройството. По програма „Развитие на културния и творческия сектори“ краен получател е Национален фонд „Култура“.
Осигуряването на средства за допълнително национално публично съфинансиране ще допринесе за постигането на целите на инвестициите и изпълнението на ангажиментите на България по НПВУ.