София
разкъсана облачност

Абонирай се за нашия бюлетин и получавай всички най-актуални новини по света и у нас

Руснак е капитанът на китайския кораб, заподозрян за прекъсването на кабели в Балтийско море

Сподели:

Руски гражданин се оказа капитанът на китайския товарен кораб “И Пън 3” (Yi Peng 3), който е заподозрян за прекъсването на подводни кабели в Балтийско море. За това съобщава германският Bild, позовавайки се на източници от правоохранителните органи.

Странности по маршрута яха причината китайският кораб да привлече вниманието на датските военни, пише Bild. Това, че капитанът на “И Пън 3” е руснак, стана известен едва след като товарният кораб спря, отбелязва изданието. Други подробности все още не се съобщават.

Германската федерална полиция, която си сътрудничи с Финландия и Швеция, се включи в разследването на инцидента. Кораб на германската брегова охрана е изпратен на мястото, за да подпомогне разследването на обстоятелствата около инцидента. По предварителни данни повредата на кабелите може да е причинена или от спусната котва или от използването на дънен трал, пише Bild, цитирано от “Медиапул”.

Финландският вестник Helsingin Sanomat по-рано съобщи, че “И Пън 3” е бил в датски води, придружен от патрулен кораб и маршрутът му е минавал близо до кабела C-Lion1, когато се появиха съобщения за прекъсването му.

Днес датските отбранителни сили заявиха, че следят “И Пън 3”, предаде Франс прес. “Намираме се в района близо до китайския кораб”, заяви датското министерство на отбраната за АФП.

Корабът за насипни товари, който е собственост на китайската компания “Нинбо Ипън Шипинг” (Ningbo Yipeng Shipping Co), е прекарал вчерашната нощ в протока Категат, който се намира между Дания и западното крайбрежие на Швеция, съобщи специализираният сайт “Маринтрафик” (Marinetraffic). Корабът е бил близо до района, където кабелът, свързващ Финландия с Германия, е бил повреден преди два дни, въпреки че няма доказателства, уличаващи го директно, пише сайтът.

Според друг специализиран сайт – “Весъл файндър” (VesselFinder) – на 15 ноември китайският кораб “И Пен 3” е напуснал руското пристанище Уст-Луга, което се намира западно от Санкт Петербург.

За прекъсването на кабела C-Lion1 стана известно на 18 ноември. Според финландския оператор Cinia Oy причината е “външно влияние”, като не може да се изключи възможността за умишлени щети.

Кабелът C-Lion1, който влезе в експлоатация през 2016 г., е дълъг 1173 километра и свързва Сантахамина, Финландия, с Росток, Германия. Той осигурява пропускателна способност до 144 терабайта в секунда и е ключов комуникационен канал между Финландия и Централна Европа. Кабелните услуги са временно преустановени и се очаква ремонтните дейности да приключат до 15 дни.

C-Lion1 минава в непосредствена близост до руския газопровод “Северен поток”, повреден в резултат на саботаж през 2022 г. Разстоянието между обектите е няколкостотин метра.

По-късно се оказа, че на 17 ноември е повреден друг подводен кабел, свързващ Литва и Швеция. Според техническия директор на литовския оператор Telia Андрюс Шемешкявичус това е довело до намаляване на скоростта на интернет в Литва с една трета. Двата кабела – C-Lion1 и литовско-шведският – се пресичат на площ от само 10 квадратни метра, отбеляза Шемешкявичус: “Тъй като и двата бяха скъсани, очевидно е, че не е имало случайно пускане на котва от един кораб и че става дума за нещо по-сериозно.”

Инцидентите се случиха два месеца след като САЩ предупредиха за засилена руска военна активност в близост до подводни комуникации. Американски служители заявиха, че Русия формира специализирана единица за атака на критичната инфраструктура на страните от НАТО.

Сподели:

Водещи новини от деня

Мъж е нападнал с нож бившата си приятелка в трамвай в София, съобщи “24 Часа”. Инцидентът е станал тази сутрин около 08.45 часа. 40-г...
Промяна в движението ще има за тържественото честване на Националния празник.  Забранява се престоят и паркирането на пътни превоз...
Държавни лидери от цял свят изпратиха поздравления до президента Румен Радев по случай 3 март и 147-та годишнина от Освобождението на България. Генера...

Коментари

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *