София
мъгла -5°

Абонирай се за нашия бюлетин и получавай всички най-актуални новини по света и у нас

Росен Карадимов: Членството ни в ОИСР ще покаже потенциала на нашата икономика

Сподели:

Членството на България в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие ще покаже потенциала на българската икономика. Присъединяването на страната ни към ОИСР е национален приоритет и ние работим усилено за неговата реализация. Това заяви министърът на иновациите и растежа Росен Карадимов по време на изслушването на 94-ата сесия на Комитета на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) по цифрова политика, съобщиха от пресцентъра на министерството на иновациите и растежа. Министър Карадимов представи националната позиция относно напредъка по отправените препоръки от страна на Комитета.

„Чрез реформите по пътя към членството, България работи за създаването на нови работни места и въвеждането на иновации в редица сектори на икономиката, в образованието, в околната среда и др.”, подчерта министър Карадимов. Той изтъкна, че България е постигнала значителен напредък в процеса на присъединяване, чрез всеобхватен подход, който включва законодателни реформи и инвестиции в човешкия капитал.

Министър Карадимов подчерта, че инициативите на България по присъединяването насърчават иновациите и прозрачността, като укрепват цифровата сигурност и допринасят за ефикасното и ефективно използване на данните.

По отношение на по-добрия достъп и по-ефективното използване на информацията в публичния сектор, както и подобряването на достъпа до и обмена на данни, министърът Карадимов подчерта, че България разработва национален Закон за данните и модернизира своя Портал за отворени данни. Водещите в процеса по улесняването на повторната употреба на данни са Министерството на електронното управление и Националният статистически институт (НСИ).

Карадимов заяви, че България напредва в изграждането на своята Национална здравноинформационна система като част от предстоящото Европейско пространство на здравни данни. Целта е създаване на възможност за трансграничен обмен на здравни данни и гарантиране контрола на лицата върху тяхната лична информация.

Министърът на иновациите заяви още, че се изпълняват множество проекти с цел повишаване на информационната сигурност, осведомеността, развитие на компетентности, управлението на инциденти, знанията и иновациите в тази област. Карадимов подчерта, че мерките, свързани с развитието на изкуствения интелект, са интегрирани в Националната пътна карта на България за цифровото десетилетие.

„България продължава ангажимента си по отношение на напредъка, свързан с цифровата трансформация в съответствие с препоръките на ОИСР в областта на цифровата политика и новите технологични постижения. Продължавайки да полагаме тези усилия, ние се стремим да изградим по-устойчиво и възползващо се от цифровите технологии бъдеще”, подчерта министър Карадимов.

След изслушването стана ясно, че е взето положително решение и България затваря главата за цифрова политика.

Сподели:

Водещи новини от деня

При специализирана митническа операция с кодово наименование “Регул” Агенция „Митници“ конфискува близо 100 кг наркотични вещества, недекл...
Софийският въздух се очаква да бъде замърсен през следващите дни, като нивата на фините прахови частици ще се повишат. Според бюлетин на Столична общи...
Кабинетът на Росен Желязков ще започне обсъждането на кадровите промени и назначенията на заместник-министри, областни управители и техни заместници н...

Коментари

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *