По предварителни данни на бразилското правителство пожарите в района на река Амазонка са достигнали най-високия си брой за септември от почти десетилетие и половина, след като през предходните два месеца също бяха отбелязани подобни стойности, предаде Ройтерс.
Продължителната суша в голяма част от Южна Америка, свързана с изменението на климата, означава, че пожарите в поречието на Амазонка са горели по-интензивно тази година и на моменти димът е покривал повече от половината континент, отбелязва Ройтерс. Миналия месец сателити са засекли 41 463 огнища на пожари в бразилската част на басейна на реката, което е най-големият брой за този месец от 2010 г., сочат данни на Националния институт за космически изследвания.
Пожарите през първите девет месеца на годината също са най-тежките за този период от 2007-а.
В амазонския щат Пара също беше регистриран най-големият брой огнища на пожари за месец септември от 2007 г. насам, сочат данните. В този щат се намира устието на река Амазонка, а през следващата година там ще се проведе и срещата на върха на ООН за изменението на климата КОП30.
Изключително ниските нива на водата в басейна на Амазонка са ясно видими и от въздуха, като големи участъци от пясъчните брегове на реката са сухи. Пожарите обикновено не възникват по естествен път в района на Амазонка, известен с гъстата си растителност, а се разпалват от хора, целящи да разчистят земя за земеделие или животновъдство. Много от тях не се канят да се занимават със земеделие, а се стремят да заявят претенции към земята, за да я продадат по-късно с печалба, казва Андре Гимараис, изпълнителен директор на Института за изследване на околната среда в Амазонка, пише БТА.
Обикновено пожарите в Амазония достигат своя пик през август и септември, когато регионът е най-сух. Пожарите вероятно ще намалеят през следващите седмици, с настъпването на дъждовния сезон, отбелязва Ройтерс.