Служители на „Икономическа полиция“ успешно неутрализираха престъпна схема за незаконно усвояване на средства от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) на територията на град Пловдив.
Подробности по операцията бяха огласени на извънреден брифинг от представители на ръководството на Областната дирекция на МВР и окръжната прокуратура. Разследващите органи съобщиха, че схемата е била добре организирана и е действала за определен период от време.
Ключови детайли от разследването
Според първоначалните данни, участниците в престъпната група са използвали сложен механизъм за фалшифициране на документи и отчитане на фиктивни медицински услуги, които реално не са били извършени. Това е позволявало на извършителите да източват значителни финансови ресурси от бюджета на обществения фонд.
В момента се извършват процесуално-следствени действия за събиране на доказателства и установяване на всички лица, съпричастни към незаконната дейност. Очаква се допълнителна информация относно броя на задържаните и повдигнатите обвинения след приключване на първоначалните разпити и анализи на иззетата документация.
Това действие на правоохранителните органи е част от засиления контрол на държавата върху разходването на средствата за здравеопазване и борбата с корупционните практики, които ощетяват здравната система.








