Посегателството към изборите е посегателство и към националната сигурност, заяви Йотова
Как е възможно множащите се сигнали и примери за купен и манипулиран вот да се виждат от всички, но да остават извън вниманието на отговорните институции?
Използвани ли са държавни органи като бухалка над кметове и бизнеса за гласуване под строй? Впрегнат ли е бил криминалният контингент за набиране на гласове?
Коя е политическата сила и кой е политическият лидер, които използват подобни уродливи практики?
С тези въпроси се обърна публично към МВР президентът Румен Радев в четвъртък. Направи го, след като ЦИК обяви окончателните резултати от изборите. В писмото си до медиите Радев пише, че очаква отговори от служебното правителство, службите за сигурност и най-вече от МВР, тъй като резултатите, от вота “вместо да успокоят обществото, предизвикват напрежение и буди въпроси за честността на вота”.
Въпросите, които зададе президентът, са тези, които си задават всички български граждани. Топката е в институциите, които трябва да дадат отговори. Както и в политическите сили как ще започне Народното събрание, какви ще бъдат позициите и действията? Посегателството към изборите е посегателство и към националната сигурност, и към нашето право. Това каза пък вицепрезидентът Илияна Йотова, според която не трябва и този път да се зарявя главата в пясъка.
Малко по-късно към призива на Радев се присъедини лидерът на “ДПС – Ново начало” Делян Пеевски.
Като лидер на ДПС, представляващ близо 300 000 избиратели – българи, турци, помаци и роми, очаквам убедителни отговори от представителите на служебното правителство, МВР и службите за сигурност незабавно да информират има ли случаи на купен или корпоративен вот, въздействие върху и чрез представители на местната власт или бизнеса, които да трябва да бъдат разследвани с цялата строгост на закона. Споделям тревогата, че българската общественост не получава задоволителни отговори и нараства тревожността и недоверието заради нагнетяваното в публичното пространство напрежение относно честността на изборите, от една страна и това, че институциите не правят необходимото да осветят фактическата ситуация, заяви Пеевски, също в писмо до медиите.
По време на цялата кампания МВР провеждаше акции срещу купуването на гласове и контролирания вот и провери около 200 имена от списъка на “Българските елфи”, свързани със схеми за изборни престъпления. Но не разкри за кои партии работят задържаните и разследваните, за да не влияе на кампанията.
От ПП-ДБ ще предложат създаване на временна комисия в 51-ото НС за проверка на честността на вота и дори заявиха, че формацията на Пеевски нямаше да е в парламента, ако страната имаше работещи институции. “Възраждане” пък обяви, че “огромната част от тези 300 000 гласа, които са плюс в сравнение с предишния път, са купен вот”.
От МВР са изготвили обобщен доклад за работата си по изборите, който ще бъде внесен в президентството, Министерския съвет и в парламента. Вътрешният министър Атанас Илков ще отчете работата на ведомството по изборите в петък, но не е ясно дали ще се съобрази с призива на президента да каже кои са партиите, които са купували гласове.
Само двама от предшествениците му на поста говориха с имена на партии и коалиции, за които МВР има данни, че са купували гласове. Бойко Рашков и Иван Демерджиев бяха вътрешни министри в служебни кабинети и в това качество подготвяха избори. През 2021 г. Рашков обяви, че са разследвани близо 100 сигнала и са уточнени по партии. “На първо място е ГЕРБ. На второ място е ДПС”, заяви той.
“Има подадени сигнали за търговия с гласове срещу много партии, но най-много са получени за ГЕРБ и ДПС”, заяви през 2023 г. Иван Демерджиев, но допълни, че това са сигнали, а дали е имало реално купуване на гласове ще бъде установено в съда.
Досега нито прокуратурата, нито съдът официално са посочвали имена на партии, както и обвиняеми и подсъдими за купуване на гласове.