София
разкъсана облачност 24°

Абонирай се за нашия бюлетин и получавай всички най-актуални новини по света и у нас

Протестиращи от софийския район „Изгрев“ блокираха за кратко кръстовище

Сподели:

Протестиращи граждани от район „Изгрев” блокираха за кратко кръстовището на бул. „Драган Цанков” и ул. „Фредерик Жолио – Кюри”. С лозунги „Искаме дървета, не искаме бетон” те протестираха срещу застрояване на градинка в квартал Изток, намираща се на бул. „Самоков”.

Протестиращите искаха градинката на бул. „Самоков” да бъде включена в зелената система на Столична община на основание Закон за устройството и застрояването на Столична община.

Гражданите от район „Изгрев” са събрали 3630 подписа срещу застрояването на зелената площ.

Ние сме от два блока „Самоков” 14 и „Самоков” 16, които са съседни на една малка градинка с 20 дървета, каза за БТА Ивайло Гечев, който е един от организаторите на протеста. Градинката е изключително малка, много неподходяща за строителство, ще засенчи много двата блока. Това е много известно място в квартала, намира се между ресторант и магазин, добави той.

Живеещите в квартала настояват да не се изсичат дърветата на това място и да не се строи там. Те искат Столична община да обезщети собствениците като им даде друг парцел. „Ние не сме срещу частната инициатива, искаме общината да им даде място някъде, където няма да пречат на толкова много хора”, коментира Ивайло Гечев.

В протеста участваха и жители на кварталите „Изгрев”, „Дианабад”, „Студентски град” и „Изток”. Това са четирите квартала, съседни един на друг, в които през последните години има изключително сериозно презастрояване, коментира Милен Димитров – жител от кв. „Изгрев”.

Зелените пространства, които сме свикнали да виждаме пред блоковете си цял живот, изчезват и на тяхно място се появяват нови сгради. Вместо да слушаме крановете, строителните машини, много по-приятно е да чуваме птиците, добави Милен Димитров.

Организаторите на протеста заявиха, че утре от 18:00 часа пак ще се съберат на протест на същото кръстовище.

В позицията на кмета на район „Изгрев” д-р Делян Георгиев, изпратена до медиите от пресцентъра на общината се посочва, че кметът подкрепя протеста на гражданите срещу нов строеж на зеленото пространство. Сред протестиращите бе и заместник кметът на район „Изгрев” Екатерина Благоева.

Протестът беше охраняван от служители на МВР.

Сподели:

Водещи новини от деня

Любителите на класическата музика в столицата остават разочаровани, след като стана ясно, че тазгодишното издание на престижния фестивал „Опера на пло...
Унгарското правителство предприе решителни стъпки за ограничаване на притока на работна ръка от страни извън Европейския съюз. С ново постановление, п...
Нова звезда е родена на кортовете в Париж На едва 19 години руската тенисистка Мира Андреева записа името си в историята, печелейки престижния турнир ...

Коментари

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *