Президентът на Никарагуа Даниел Ортега предложи въвеждането на конституционна реформа за разширяване на правомощията на президента спрямо другите стълбове на властта, предаде Ройтерс, позовавайки се на официален документ.
Друга цел на реформата е да увеличи президентския мандат от пет на шест години и официално да промени статута на вицепрезидента – пост, който към момента се заема от 79-годишната съпруга на Ортега, Росарио Мурильо – на “съпрезидент”, пише БТА.
Мандатът на депутатите от контролираната от правителството Национална асамблея (парламента на Никарагуа) също ще бъде увеличен от пет на шест години, се посочва в документа, видян от Ройтерс.
Мурильо, която е омъжена за Ортега от 1979 г. (неофициално при тайна церемония, двамата сключват църковен брак през 2005 г. – бел . ред.) и стана вицепрезидент през 2017 г., се превърна в лицето на правителството, тъй като самият Ортега рядко има публични изяви. От години се носят слухове, че президентът е в лошо здравословно състояние.
В предложението се предвижда и разширяване на държавния контрол върху медиите, за да се “предотврати подчиняването им на чужди интереси”.
В Никарагуа вече действа така нареченият закон за киберпрестъпленията, според който всеки, който бъде признат за виновен за публикуване на фалшиви новини в социалните мрежи или в новинарски издания, може да бъде осъден на затвор до четири години.
Предложението за реформа на Ортега позволява на президентството да нарежда на армията да се намесва “в подкрепа” на националната полиция на страната, когато това е необходимо. То също така ще упълномощи военни и полицейски служители да “заемат временно” постове в изпълнителната власт, “когато това се налага от висшия интерес на нацията”.
Вчера предложението беше изпратено за разглеждане в парламента и се очаква то да бъде обсъдено и одобрено възможно най-бързо.
От 2018 г. насам правителството на Ортега извършва сериозни репресии срещу политическите си опоненти, като вкарва в затвора хора, критикуващи властта. Това обаче води до ответни реакции и налагането на санкции от страна на международната общност, в това число САЩ и Европа, отбелязва Ройтерс.
Никарагуанската група за защита на правата на човека CALIDH заяви в “Екс”, че предложението е “необратимо изопачаване” на конституцията.