В социалната мрежа „Телеграм“ се появиха снимки, от които става ясно, че Мария Колесникова – един от хвърлените в затвора опозиционни лидери в Беларус, се е видяла с баща си, след като роднините ѝ нямаха никаква информация за нея от близо година и половина, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
Колесникова беше една от водещите фигури в безпрецедентното протестно движение, възникнало след предполагаемо фалшифициране на изборите за президент през 2020 г., когато президентът Александър Лукашенко бе преизбран за пореден път. Опозицията бе насилствено потушена и десетки хиляди беларуски граждани бяха принудени да напуснат страната. Няколко противници на Лукашенко, който е начело на държавата от 1994 г. насам, влязоха в затвора. Сред тях бе и Мария Колесникова, която бе осъдена на 11 г. лишаване от свобода.
На снимките, които бяха публикувани днес, се вижда как опозиционната лидерка, облечена в затворническа униформа, се усмихва и прегръща баща си.
Роднините на Колесникова нямаха никаква информация за нея от февруари 2023 г., което пораждаше у тях страхове за здравословното ѝ състояние.
Беларуската опозиционна лидерка в изгнание Светлана Тихановска написа в социалната мрежа „Екс“, че изпитва „дълбоко облекчение“ от факта, че Мария Колесникова е получила „разрешение да се срещне с баща си“. „Тя е държана в изолация повече от 600 дни, гладувала е и е била изолирана от семейството си“, посочи Тихановска.
Двете снимки бяха публикувани в „Телеграм“ от Роман Протасевич – бивш опозиционен журналист, който също бе хвърлен в затвора, но по-късно бе помилван от Лукашенко.
Беларуския опозиционен вестник „Наша нива“ съобщи, че според бивши затворници от снимките става ясно, че Тихановска се е срещнала с баща си в болницата към затвора в югоизточния град Гомел.
През последните месеци президентът помилва десетки политически затворници. През януари ще се произведат нови избори, които очаква отново да бъдат спечелени от Лукашенко.
Четиресет и две годишната Колесникова, която по професия е флейтистка, е била отвлечена в Минск през септември 2020 г. от беларуските служби за сигурност и отведена до украинската граница. Тя обаче е скъсала паспорта си, за да избегне насилствена депортация.
По данни на неправителствената правозащитна организация „Вясна“ в Беларус има близо 1300 политически затворници.