София
предимно облачно 12°

Абонирай се за нашия бюлетин и получавай всички най-актуални новини по света и у нас

Пламен Димитров: Дигиталната трансформация променя пазара на труда

Сподели:

Виждаме как дигиталната трансформация променя пазара на труда много бързо, но не непременно към по-голяма защитеност. Това каза президентът на Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) Пламен Димитров по време на Третата годишна научна конференция на Института за социални и синдикални изследвания и обучение (ИССИО) със съдействието на Фондация „Фридрих Еберт България“. Темата на събитието бе „Икономическа трансформация в контекста на зеления и дигитален преход – тенденции и предизвикателства“. 

Много често новите форми на полагане на труд също за незащитени, като най-ярък пример е работата през платформи, коментира Димитров. Той припомни, че Европейският парламент прие директивата за работата през онлайн платформи. И посочи, че Международната организация на труда подготвя конвенция и препоръка за социалната и трудова защита на работещите през дигитални трудови платформи. През 2026 г. ще има първият международен правен акт в тази посока, добави Димитров. По думите му ще продължава да расте броят на работещите през платформи.

По повод бъдещето на изкуствения интелект Пламен Димитров каза, че не е толкова въодушевен. Според мен трябва да бъдем по-резервирани, защото има ключови процеси, които в един момент стават необратими, обясни той. Относно Зелената сделка президентът на КНСБ каза, че тя търпи „известна промяна“, за да могат да се постигнат заложените резултати за икономиката и енергетиката, но и да се гарантира защитата на работните места. ИССИО и Конфедерацията прави нещо много важно за зеления преход, а именно да картографираме уменията на пряко заетите във въглищните региони и свързаните с тях доставчици и подизпълнители, коментира Пламен Димитров. В началото на следващата година ще разполагаме с персонални досиета на всички тези 15 000 души с техните качества и умения, а и с техните желания – какво искат да учат, как искат да се развиват, поясни той.

Има нужда от подкрепа на устойчиви научни изследвания в тази област, политики и действия, които синдикатите провеждат, каза ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров по повод Зелената сделка. Той информира за новата магистърска програма „Синдикални изследвания“. Преходът трябва да бъде социално поносим, коментира Калина Дренска от Фондация „Фридрих Еберт България“, която напомни, че думата „преходът“ няма особено позитивна конотация. Темата за зеления и дигитален преход бе част от един от панелите на конференцията, участие в която взеха преподаватели от УНСС, учени от БАН и експерти.

Една от темите по време на форума беше и демографията. По думите на Любослав Костов, директор на ИССИО и главен икономист на КНСБ, данните сочат, че до края на този век Европа ще намалее с няколко десетки милиона в момент, когато населението във всички други континенти нараства. Ще се намира в ситуация, в която европейското население ще бъде по-малко от 7% от глобалното население, коментира Костов. Макар всички да си мислим, че планетата е пренаселена, ще се стигне до ситуация, в която в резултат на дигитализацията и новите технологии страни с висок жизнен стандарт ще имат ниска раждаемост, а тези с не толкова висок жизнен стандарт – висока раждаемост, заяви също икономистът, пише БТА.

Сподели:

Водещи новини от деня

Пострадали са при хулиганства, грабежи, кражби, блудства, домашно насилие В условията на брак – оставени без надзор, или живеят на съпружески на...

Лондон, Москва, Ватиканът, Букурещ, Санкт Петербург съхраняват книжнината ни Къде са най-ценните старобългарски книги? Отговорът е по-скоро тъжен. Огр...

За 10 г. у нас 5 жени попадат в сливенския затвор за смъртта на рожбите си Наказанията им са от 6 г. и 6 месеца до 12 г. Криминален психолог: При проб...

Коментари

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *