Председателят на Столичния общински съвет Цветомир Петров официално внесе предложение за удостояване на популярната изпълнителка DARA със званието „Почетен гражданин на София“. Номинацията идва броени дни след грандиозния успех на певицата на песенния конкурс „Евровизия 2026“, където тя успя да се изкачи на върха и да донесе победата за България.
Признание за приноса в културния живот
Инициативата е мотивирана от изключителния принос на DARA за популяризирането на българската музикална култура на световната сцена. Според вносителите на предложението, нейната победа е поставила столицата в светлините на световното обществено внимание и е мотивирала хиляди млади хора в града.
„Успехът на DARA на международния форум е повод за национална гордост, но преди всичко е признание за таланта, който се развива тук, в София“, се посочва в мотивите към предложението.
Предстои гласуване от Столичния общински съвет
Предложението за присъждане на почетното звание предстои да бъде разгледано и гласувано от общинските съветници на предстоящо заседание на СОС. Освен самата номинация за почетен гражданин, в рамките на разговорите се обсъждат и възможности за подкрепа на бъдещата кариерна реализация на изпълнителката, както и ролята ѝ в популяризирането на София като културна дестинация.
Припомняме, че кметът на столицата Васил Терзиев вече заяви, че организацията на предстоящото домакинство на „Евровизия“ трябва да бъде припозната като национален приоритет от държавните институции, което поставя признанието към DARA в контекста на по-мащабните усилия на Столична община за утвърждаване на града като център за мащабни събития.







