Депутатите започнаха гласуване по ключови промени в сектор „Води“
Народното събрание стартира пленарното заседание с необходимия кворум от 210 народни представители, като дневният ред е доминиран от финализирането на законови промени, пряко засягащи управлението на водните ресурси в страната. Депутатите са събрани, за да гласуват на второ четене окончателните корекции в Закона за водите.
Основен фокус на предложените законови изменения е процесът по окрупняване на водните дружества в цялата страна. Целта на законодателната инициатива е да се постигне по-ефективно управление на ВиК инфраструктурата и да се оптимизират процесите по стопанисване на ресурса.
„Окрупняването на дружествата е ключов елемент от стратегията за модернизация и подобряване на качеството на услугите за населението“, коментират експерти в сектора. Очаква се гласуването да сложи край на дебатите около спорните текстове и да даде правна рамка за бъдещата консолидация на сектора.
Освен въпросите, свързани със структурата на ВиК операторите, поправките включват и разпоредби за по-строго ограничаване на нерегламентираното ползване на воден ресурс. Очаква се промените да влязат в сила веднага след обнародването им в „Държавен вестник“.








