В понеделник, 2 септември, папа Франциск поема на 12-дневна обиколка из четири отдалечени азиатски държави, съобщава БТА. Това е най-продължителното и най-далечно пътуване, което 87-годишния Франциск предприема, откакто оглави Римокатолическата църква през 2013 г., припомнят Франс прес, Асошиейтед прес и Ройтер.
Обиколката е смела стъпка, целяща отчасти да покаже на онези, които се съмняват в способността на Франциск да ръководи църквата заради здравословните му проблеми и напредналата възраст, че те не са прави и той все още може да изпълнява задълженията си, отбелязва Франс прес.
Четирите страни, към които папата се отправя утре, са в Югоизточна Азия и Океания и са Индонезия, Папуа Нова Гвинея, Източен Тимор и Сингапур.
По време на тази одисея папата ще измине близо 33 000 километра (32 814 километра, ако трябва да сме точни) километра, ще лети близо 44 часа със самолет и ще произнесе 16 големи речи, обобщават световните агенции и италианското издание Авенире”. Четири от речите ще бъдат произнесени в Индонезия, 5 – в Папуа Нова Гвинея, 4 – в Източен Тимор и 3 – в Сингапур. Всички речи ще бъдат на италиански с изключение на тези в Източен Тимор, където папата ще говори на испански, отбелязва “Авенире”.
Пътуването беше планирано още за 2020 г., но тогава папата го отложи заради коронавирусната пандемия. Сега то ще се осъществи три месеца преди папата да навърши през декември 88 години.
С това 45-о свое пътуване зад граница Франциск става най-възрастният папа в историята на Римокатолическата църква, който пътува в чужбина.
По време на азиатската си одисея Франциск ще пътува с личния си лекар и двама други медици, но няма да има допълнителен здравен персонал, който да го придружава, поясни директорът на пресслужбата на Светия престол Матео Бруни. В делегацията, придружаваща папата, обаче освен обичайните кардинали, епископи и охранители, ще бъдат включени и личните секретари на главата на Римокатолическата църква, отбелязва Асошиейтед прес и коментира, че това е новост.
Натоварената програмата на папата по време на обиколката предвижда все пак един ден на почивка – в Джакарта след 13-часов полет до там.
Франциск не е пътувал зад граница от визитата си в Марсилия през септември 2023 г. Миналия ноември той трябваше да гостува на световната среща за климата КОП 28 в Дубай, но по препоръка на лекарите, се отказа от пътуването, допълва Асошиейтед прес.
Сега обиколката на папата ще се впише в една натоварена откъм задгранични пътувания есен, припомня Франс прес. Едва-що завърнал се в Рим от тази дълга одисея, Франциск ще трябва да потегли за визита в Люксембург и Белгия в края на септември.
Франциск ще пристигне на 3 септември в Джакарта, на индонезийския остров Ява. Следват Папуа Нова Гвинея – 6-9 септември, Източен Тимор – 9-11 септември, Сингапур – 11-13 септември.
В Индонезия и Сингапур папата ще отдели време на междурелигиозните отношения. В Източен Тимор той ще се обърне към една страна, която наскоро е открила идентичността си. В Папуа Нова Гвинея той ще се посвети на мисионерската мисия на църквата в най-отдалечените кътчета на земята. Във всички страни папата ще припомни и това, което той каза преди няколко дни, че “Земята е болна”, че температурата й е висока, че тя трябва да бъде спешно лекувана, отбелязват агенциите.
И не на последно място визитата ще е още един етап от усилията на папата да подобри връзките на Римокатолическата църквата с Китай в интерес на 12-те милиона католици в азиатския гигант, отбелязва Асошиейтед прес. Обичайно като прелита през китайското въздушно пространство Франциск изпраща поздравителни телеграми до китайското ръководство и до китайския народ, като жест на приятелство и на уважение, припомня агенцията.