Най-популярната опера на Франческо Чилеа „Адриана Лекуврьор” се завръща на сцената на Софийската опера и балет. Новата продукция е посветена на 90 годишнината от рождението на Александрина Милчева и на Райна Кабаиванска. Това съобщиха от пресцентъра на операта.
Премиерните спектакли са на 29 и 30 ноември от 19:00 ч., и на 1 и 15 декември от 16:00 ч. Първото представление посвещаваме на Александрина Милчева, а с последното, точно на рождения й ден, ще почетем Райна Кабаиванска.
В главните роли в постановката на Юлия Кръстева ще бъдат Габриела Георгиева, Радостина Николаева и Цветана Бандаловска като Адриана, Даниел Дамянов, Костадин Андреев и Мартин Илиев – като граф Маурицио; Виолета Радомирска, Гергана Русекова и Мариана Цветкова – в ролята на Принцеса ди Буйон, Венцеслав Анастасов и Веселин Михайлов – като Мишоне, Бисер Георгиев и Стефан Владимиров – като Принц ди Буйон. Участват още Ангел Христов, Петър Бучков, Ина Петрова, Силвана Пръвчева, Александрина Стоянова – Андреева, Цвета Сарамбелиева, Емил Павлов, Росен Ненчев, Хрисимир Дамянов, Ангел Антонов, Красимир Динев, Слави Манов. Спектаклите са с участието на оркестъра, балета и хора на Софийската опера.
Диригент-постановчик e италианският маестро Франческо Роза, диригент Жорж Димитров, сценограф е Алфредо Троизи, костюмите са на Весна Радович, диригент на хора е Виолета Димитрова, а хореограф Людмила Илиева.
„Адриана Лекуврьор” е операта, с която Франческо Чилеа остава в музикалната история. За тази творба той работи с либретиста Артуро Колаути, който използва едноименната пиеса на Йожен Скриб и Ернест Легуве от 1849 г.
Действието се развива в Париж през 1730 г., а сюжетът проследява исторически автентичното съперничество между принцеса Ди Буйон и легендарната актриса Адриана Лекуврьор, почитана от самия Волтер. Близък до италианския веризъм в първите си опери, Чилеа се отклонява от този стил, за да създаде по-ясна оркестрация и да използва по-нюансирани вокални партии.
„Адриана Лекуврьор” е изпълнена за първи път на 6 ноември 1902 г. в Милано. В премиерния състав личат имената на Анджелика Пандолфини, Енрико Карузо и Джузепе де Лука – трима от най-големите певци в началото на миналия век.
Произведението никога не напуска световния репертоар и изкушава най-големите примадони, по-специално Магда Оливеро, която играе ролята повече
от 30 години.
Според композитора, превъплъщението в образа на Адриана изисква певица, която е способна както да пее, така и да рецитира. Световната критика определя като еталони за изпълнението на ролята Рената Ското и Райна Кабаиванска.
През 1913 г. Сара Бернар играе ролята на Адриана в първата филмова версия наисторията, режисирана от Анри Дефонтен.
Елена Николай, Джулиета Симионато, Елена Образцова, Фиоренца Косото и Александрина Милчева са сред най-емблематичните изпълнителки на ролята на принцеса Ди Буйон – също историческа фигура, която произхожда от фамилия, близка до френския кралски двор.
Въпреки че в операта има действителни исторически фигури, епизодът с отравянето на Адриана от принцесата е в голяма степен измислен. След смъртта на Адриана, Волтер настоява за разследване и аутопсия, но църквата не разрешава подобен акт. Все пак не се откриват сериозни доказателства, които да подкрепят тази теория.