Унгария официално се отказа от намеренията си да напусне Международния наказателен съд (МНС). Решението бе потвърдено след административен обрат на сегашното правителство, доминирано от партията „Тиса“, което отмени директивата, приета от кабинета на „Фидес“ през миналата пролет.
Контекст на решението
Процесът по излизане на страната от институцията в Хага трябваше да бъде финализиран през предстоящия месец юни. Въпреки това, премиерът на Унгария заяви, че страната ще продължи да изпълнява ангажиментите си към Римския статут, който е в основата на работата на съда. Този ход на правителството бележи значителна промяна в досегашната външнополитическа линия на Будапеща по отношение на международните правни структури.
Международният наказателен съд е ключова институция за разследване на най-сериозните престъпления, които вълнуват международната общност, включително геноцид, военни престъпления и престъпления срещу човечеството. Запазването на членството на Унгария в него се разглежда от анализатори като знак за ангажираност към принципите на правовата държава на наднационално ниво.
Очаква се официалните документи по прекратяване на процедурата по оттегляне да бъдат внесени в администрацията на съда в най-кратки срокове.
Снимка: Дневник







