Жителите на столичния квартал „Красно село“ продължават да изразяват силното си несъгласие с инвестиционните намерения за застрояване на междублокови пространства и зелени зони в района. Поредният граждански протест събра десетки хора, решени да защитят останалите свободни площи в квартала.
Конфликтът между инфраструктура и зелени зони
Основният предмет на спора е терен, за който местните жители твърдят, че е важен за екологичното състояние и отдиха в района. Въпреки че според представените планове на мястото е предвидено изграждането на общественообслужващи обекти, като например детска градина, гражданите се опасяват от плътно бетониране на квартала.
„Нашето притеснение е, че под претекст за социална инфраструктура се ограничава жизненото пространство на хората, които живеят тук от десетилетия“, коментират протестиращи на място.
Гласът на софиянци
Гражданският натиск в „Красно село“ е част от по-широката дискусия в София относно презастрояването и липсата на достатъчно паркове и градинки. Жителите настояват за пълна прозрачност при издаването на разрешителни за строеж и за провеждането на истински диалог между местната власт и гражданите преди започването на каквито и да е дейности по спорни терени.
Протестиращите са категорични, че няма да спрат с проявите си, докато не получат гаранции от страна на Столична община, че зелените площи, необходими за нормалното функциониране на квартала, ще бъдат напълно защитени от строителна намеса.








