Днес е откриването на експозицията „Античност и бъдеще”, част от която са най-добрите работи на участниците
Всеки ден от месец август 2024 година проектът „Лятна академия за деца и ученици към НХА” (ЛАДУ) събираше в ателиетата на Националната художествена академия деца и ученици на възраст от 6 до 18 години, които опознаваха техниките и изразните средства на изящните и пластичните изкуства и дизайна.
Тази година лятната академия премина под знака на две значими събития – XXXIII летни олимпийски игри и 130 години от рождението на художника Жорж Папазов. Всяка седмица ЛАДУ предлагаше различен уъркшоп – по изработка на ръчна хартия; работа с древната арабска техника за рисуване върху вода „Ебру”; индонезийската техника за рисуване с восък „Батик”, уъркшоп по анимация, както и посещения на музеи и галерии.
Предстоят четири събития, с които ще бъдaт отбелязани финалните дни на петнадесетото издание на ЛАДУ в София.
На 27 август от 17 ч в галерия „Академия” на НХА ще бъде открита изложба на най-добрите работи на децата от ЛАДУ 2024 – „Античност и бъдеще”. Експозицията представя стотици произведения – от живопис, графика, скулптура, керамика, мозайка, плакати, книжки, кукли от плат, комикси и картички до текстил, бижута, компютърна и стоп моушън анимация, създадени от участниците в проекта.
Изложбата на творбите на децата, работили на бул. „Цариградско шосе” 73, ще бъде представена на 29 август от 17 часа в ателие 15 на Факултета за приложни изкуства и дизайн на НХА.
Официалното закриване на петнадесетото издание на Лятна академия за деца и ученици към НХА ще се състои на 30 август от 17 часа в галерия „Академия”.
На 31 август между 16 и 18 часа в галерия „Академия” ще се състоят ревю и хепънинг, представящи авторски облекла и интерпретациите на участниците в проекта по работи на художника Жорж Папазов.
Ръководител на проекта е Мария Ландова. Организатори са Националната художествена академия и Фондация „Св. Пимен Зографски”.
Петнадесетото издание на Лятната академия за деца и ученици е доказателство за утвърждаването на проекта в културното и публичното пространство на София, за неговото значение и необходимост. Най-важната задача за екипа е да въведе децата в културния контекст на нашия дом, познавайки знаците от миналото, устремени към бъдещето.
За втора поредна година събитието се проведе на две локации – в централния корпус на Академията на ул. „Шипка” 1, както и в сградата на Факултета за приложни изкуства и дизайн на НХА на бул. „Цариградско шосе” 73.