Общото рамково споразумение за мира в Босна и Херцеговина, известно като Дейтънското мирно споразумение, е подписано преди 29 години – на 21 ноември 1995 г., в американската военновъздушна база Райт-Патерсън край град Дейтън, припомня Радио Свободна Европа.
Споразумението сложи край на продължилата почти четири години войната в Босна и Херцеговина (1992-1995 г.), предава БТА.
Дейтънското споразумение беше постигнато по време на конференция, която се проведе от 1 до 21 ноември 1995 г.
Според Дейтънското мирно споразумение страната беше разделена на две полуавтономни части – Република Сръбска, населена предимно с босненски сърби, и Федерация Босна и Херцеговина, където живеят босненски мюсюлмани (бошняци) и босненски хървати. Всяка част има собствено правителство, парламент и полиция, но двете части са свързани чрез общи институции на държавно равнище, включително съдебна система, армия, служби за сигурност и данъчна администрация. Върховният представител на международната общност в Босна следи за изпълнението на споразумението. Той има широки правомощия, включително да налага закони или да уволнява официални представители или държавни служители, които подкопават крехкия етническия баланс в следвоенна Босна.
Официалното подписване на споразумението стана в Париж на 14 декември 1995 г. от тогавашните президенти на Босна и Херцеговина, Сърбия и Хърватия Алия Изетбегович, Слободан Милошевич и Франьо Туджман.
Анексите към споразумението бяха подписани само на английски език.
Оригиналният екземпляр на Дейтънското споразумение беше донесен в Босна лично от Алия Изетбегович, тогавашния председател на президентството на Босна и Херцеговина, в качеството му на един от подписалите го. По-късно обаче документът беше изгубен в президентството на Босна и Херцеговина.
За изчезването на документа беше съобщено през февруари 2008 г. от тогавашния член на тричленното мултиентическо босненско президентството Желко Комшич. Оригиналът все още не е намерен.
Денят на подписването на Дейтънското споразумение се празнува в Република Сръбска и е неработен ден. Това обаче не е така във Федерация Босна и Херцеговина.
Босна и Херцеговина няма държавен закон за празниците.