На съвместно заседание на три парламентарни комисии – Комисията по бюджет и финанси, Комисията по здравеопазване и Комисията по труда и социалната политика, беше обсъден на първо четене проектът на трите бюджетни закона за 2025 г. – Държавния бюджет на Република България, Бюджета на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) и Бюджета на Държавното обществено осигуряване (ДОО), предаде репортер на БГНЕС.
Министърът на финансите, Теменужка Петкова, посочи, че проектът на Бюджет 2025 е “възможният бюджет”. Той е разработен в кратки срокове през февруари 2025 г. и съответства на политическите приоритети за управленския мандат на правителството. Бюджетното салдо за периода 2025-2028 г. ще бъде дефицитно, вариращо от 2,2% до 3,0% от БВП, с тенденция за намаляване през следващите години. За 2027 и 2028 г. се очаква дефицитът да спадне до 2,7% и 2,2% от БВП съответно.
Прогнозира се, че държавният дълг ще нарасне през следващите години, като през 2025 г. ще достигне 61,7 млрд. лв. (28,6% от БВП), а през 2028 г. ще се увеличи до 88,9 млрд. лв. (36,0% от БВП).
Минималният осигурителен доход ще бъде увеличен на 1 077 лв. за самоосигуряващите се лица и земеделските стопани от 1 април 2025 г., а максималният осигурителен доход ще нарасне с времето, като през 2025 г. ще бъде 4 130 лв.
Според финансиста Любомир Дацов, рисковете пред икономиката за 2025 г. не са еднозначни. Той препоръча намаляване на разходите до 38% от БВП, като посочи, че разходите в бюджета се увеличават по политически причини.
Подуправителят на БНБ, Петър Чобанов, акцентира върху нуждата от по-голяма ефективност на публичните разходи, а Асен Василев от ПП-ДБ обясни, че няма да подкрепят бюджета, поради нарастващите разходи, които според него са резултат от политическо, а не икономическо решение.
Комисията по бюджет и финанси, Комисията по труда и социалната политика и Комисията по здравеопазване приеха на първо четене Законопроекта за държавния бюджет за 2025 г. с включено становище на Министерски съвет.
Законопроектът за държавния бюджет за 2025 г. беше приет на първо четене от три комисии. В Комисията по бюджет и финанси проектът беше подкрепен с 14 гласа “за”, 6 “против” и без “въздържали се”. Комисията по труда и социалната политика също прие закона с 14 гласа “за”, 6 “против” и без “въздържали се”. В Комисията по здравеопазване проектът беше подкрепен от 14 членове, 6 бяха “против”, а “въздържали се” нямаше.
След тези гласувания, проектът на бюджета ще бъде представен в пленарната зала на Народното събрание за окончателно разглеждане и приемане.