София
облачно 15°

Абонирай се за нашия бюлетин и получавай всички най-актуални новини по света и у нас

Младите българи най-тревожни да не останат без пари, 37% признават зависимост от алкохол (Обзор)

Сподели:

  • Връстниците им в ЕС нямат подобна финансова невроза
  • За 7% тревата е лек наркотик

Младите българи са изключително тревожни за финансовото си бъдеще.

Дори сред тези с месечен доход над 2000 лв.

49% изпитват страх от проблем, а общо в групата от 15 до 29 години 45% посочват, че най-голямото им притеснение в бъдеще са финансовите проблеми.

Това показват резултатите от първото по рода си национално представително изследване “Младите хора в България – ментални рискове, предизвикателства и перспективи”. То е изготвено от агенция “Тренд” по поръчка на Сдружение “Мрежа за развитие на личността и талантите” и е представително за българите на възраст 15-29 г.

Отглеждаме тревожно поколение, което се страхува как ще се справи финансово. В другите държави няма такава тревожност, когато говорим за финансова стабилност, коментира социологът от “Тренд” Евелина Славкова.

Сериозен дял в тревожността на младите заема страхът, че няма да се справят в училище или на работното място – 27%.

Почти толкова (26%) най-много се боят от болести, а 22 на сто –

да не разочароват близките си

Отделно почти всеки 4-и се страхува от неуспехи в кариерата. Вероятно във връзка с тази висока тревожност младите българи развиват зависимости. Повече от 1/3 признават зависимост към алкохол (37%). 24% декларират към тютюнопушенето, а 7% употребяват марихуана, като я смятат за безобиден начин да разпускат – “лек” наркотик, който не вреди.

4% са наркозависимите според изследването, 3% признават пристрастеност към хапчета и упойващи вещества, а 1% – към балоните с райски газ. Откроява се и

голяма група зависими към храна – 15%, и още толкова към хазарт

Семейството е опората за българите под 29 г. Близо 60% търсят неговата и на роднини подкрепа при психологически проблеми, а 47% – съвет от приятели. Едва 2 на сто се обръщат към специалист. У нас още има стигма към това да потърсиш психолог или психотерапевт за помощ, коментира Славкова.

Само 9% от младите споделят винаги за проблемите си. 29% го правят често, а 39%- само понякога. Притесняват се от критика и подигравка, да не бъдат сметнати за слабохарактерни.

Всеки 4-и е бил жертва на физическа агресия, 21% – на такава в интернет

Един от 10 е преживял домашно насилие, 3% – сексуален тормоз.

80% не са запознати с вариантите за подкрепа от държавните институции. Младите искат повече програми за психологическа подкрепа в училище и университета, мерки срещу онлайн тормоза и насилието, кампании срещу зависимостите.

Добрата новина е, че повечето младежи са израсли в дом, който им дава усещане за сигурност. 49% определят влиянието на семейството върху емоционалното им състояние и стабилност като изцяло позитивно, а едва 8% – като отрицателно. И цели 62% от младите като цяло са оптимистично настроени за своето бъдеще.

Младите са системно неглижирани, показателите в картината от това изследване са хронични. България има нужда от цялостна програма за психично здраве, коментира клиничният психолог Пламен Димитров.

Сподели:

Водещи новини от деня

Събирането на “Оейзис” изглеждаше невъзможно, но е факт и изстреля цените на билетите в небесата “Не искам и час повече да остана заедно с...
Навършват се 100 години от смъртта на най-обичания, най-красивия, най-желания актьор Когато умира на 19 декември 1996 г., Марчело Мастрояни е в дома с...

По-силните от очакваното данни за пазара на труда в САЩ оскъпиха акциите и повишиха доходността по американските държавни облигации Снимка: Bloomberg ...

Коментари

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *