София
разкъсана облачност

Абонирай се за нашия бюлетин и получавай всички най-актуални новини по света и у нас

Мирослав Сингер: Нивото на лихвите на ЕЦБ няма да спадне под диапазона от 2%-3%

Сподели:

Фундаменталните фактори, които стояха зад високата инфлация, все още са валидни, но само отчасти, посочи бившият гуверньор на Чешката народна банка

Снимка: Investor Media Group

Снимка: Investor Media Group

Нивото на лихвите на Европейската централна банка (ЕЦБ) няма да спадне под диапазона от 2%-3% и не очаквам да се стигне до изключително ниски лихви, както през 2009-2010 година. Това прогнозира в интервю за предаването “Светът е бизнес” на Bloomberg TV Bulgaria Мирослав Сингер, главен икономист, директор по институционалните въпроси в Generali CEE Holding, който е бивш гуверньор на Чешката народна банка.

 „Фундаменталните фактори, които подхранваха инфлацията отслабнаха, а влиянието на отслабената германска икономика върху свързаните европейски икономики не трябва да се преувеличава“, смята той.

Сингер посочи трите фактора, които стимулираха инфлацията в Европа – липсата на работна ръка, която доведе до покачване на заплатите, руската агресия в Украйна и скокът на енергията, но роля са изиграли и логистичните усложнения в предлагането и ръста на суровините, използвани в индустрията.

По думите на финансиста тези фундаментални фактори, които стояха зад инфлацията, когато тя бе най-висока, все още са валидни, но само отчасти.

“Логистиката е в риск, но не затруднява бизнеса, отчете Мирослав Сингер. Намираме се отново в зоната на безопасните числа. При енергията – да, по-скъпа е, но не в сравнение с миналата година. А да не забравяме, че инфлацията се изчислява на годишна база. В сравнение с миналата година, както и с предходните, тя е по-ниска”, отбеляза той.

Сингер напомни, че Европа все още страда от липса на работна ръка, но смята, че със забавянето на на инфлацията „благодарение на по-стриктната монетарна политика, дори договарянето на заплатите показва, че търсенето не е толкова високо“. И добави, че и преговорите не са така разгорещени, както бяха, а инфлацията се завръща към числата, с които сме свикнали.

Той е на мнение, че фискалната политика на Европейския съюз като цяло се подобрява в последното десетилетие в сравнение с това, което беше преди. „В това отношение има известен напредък, който ме кара да съм малко по-голям оптимист“, коментира финансистът.

За икономическата ситуация в Чехия Сингер обясни, че със забавянето на инфлацията потребителите са се оказали по-големи оптимисти. И потвърди, че в случая „вътрешното търсене, водено от потреблението, помага“.

Преувеличава ли се рискът за чешката икономика заради свързаността ѝ с германската? Очертава ли се задълбочаване на проблемите на германската икономика в по-далечно бъдеще? Какви промени искат да видят инвеститорите? Как ще се отрази на европейската икономика и финансовия сектор управлението на Тръмп? Реалистично ли е увеличението на разходите за отбрана в ЕС?

Интервюто беше излъчено на конференцията на Bulgaria ON AIR и Bloomberg TV Bulgaria “Финанси: Уравнения и решения”.

Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването “Светът е бизнес” може да гледате тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.

Сподели:

Водещи новини от деня

Мъж е нападнал с нож бившата си приятелка в трамвай в София, съобщи “24 Часа”. Инцидентът е станал тази сутрин около 08.45 часа. 40-г...
Промяна в движението ще има за тържественото честване на Националния празник.  Забранява се престоят и паркирането на пътни превоз...
Държавни лидери от цял свят изпратиха поздравления до президента Румен Радев по случай 3 март и 147-та годишнина от Освобождението на България. Генера...

Коментари

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *