Ползвайте не повече от 5 продукта сутрин и вечер
Многостепенната рутина в грижата за лицето убедително се наложи в годините. Не само от козметичните марки, но и от потребителите. Наличието на цял арсенал от почистващи продукти, тоници, ексфолианти, серуми, овлажнители и масла за лице вече се приема не само за нормално, но и за задължително. За това допринесе и корейската разкрасителна индустрия, която стана особено популярна в България. При нея се използват много продукти един след друг – както в сутрешната, така и във вечерната рутина. Замисляли ли сте се обаче, че тази практика може по-скоро да претовари кожата ви?
В дългосрочен план има риск многото активни съставки с висока концентрация да увредят бариерата ѝ и да направят по-трудно справянето с проблеми като бръчки, хиперпигментация и други. Това поне твърдят поддръжниците на супер популярния в момента тренд skinimalism (от английски – минималистична грижа за кожата – б.а.). Те вярват, че
по-малкото е повече –
както в рутинната грижа, така и при грима.
Целта е поддържане на здрава и балансирана кожа с три до пет продукта. Използва се само най-необходимото за лицето, като така му помагате да диша, да почива и да се самообновява.
Последователите на течението вярват, че твърде много съставки водят до чувствителност. Обикновено се случва, защото някои киселини и други активни съставки не са подходящи за комбиниране. Когато използвате прекалено много продукти, е лесно да се объркате кои от тях не са препоръчителни за смесване. Така има риск да предизвикате обрив и раздразнение. Възможно е също даден серум и крем да работят чудесно за някого, но при вас да провокират зачервяване. Най-добрият начин да избегнете такива ситуации е чрез намаляване на продуктите, които прилагате. Неслучайно минималистичната грижа е
много подходяща за хора с
акне, розацея и екзема
При многостепенната рутина е важно да правите паузи, за да дадете възможност на всеки продукт да попие. Някои изискват повече време, за да се абсорбират. А ако не изчакате достатъчно, няма да получите всички ползи на съставките. Това е целта на опростената рутина – да извлечете максимална полза от нея. Основните продукти, които се използват, са пет. Първата е почистващо средство, което не премахва естествените масла от кожата и я поддържа балансирана. Следваща стъпка е хидратация с крем или серум, съдържащи хиалуронова киселина, глицерин или други овлажняващи съставки за мекота и еластичност. Слънцезащитният крем с минерален филтър и широк спектър на защита (SPF 30 или по-висок) е също задължителна част от рутината. Той предпазва кожата от UV увреждания и преждевременно стареене. Четвъртият важен елемент е серум с активни съставки като витамин C, ретинол или ниацинамид, които третират специфични кожни проблеми като пигментация, фини линии или акне. Ще ви бъде необходим и качествен крем за околоочния контур.
Skinimalism се прехвърля и в грима, слагайки акцент върху естествената красота и използването на по-малко продукти за постигане на свеж и натурален вид. Фондьотенът се отрича напълно и е заменен от BB или CC крем, които не само имат слънцезащитен фактор, но и изравняват цвета на кожата. Използва се и коректор за заличаване на тъмни кръгове и несъвършенства. Ружът в skinimalism е кремообразен и в свеж цвят. Контурирането се отрича напълно. Очите се подчертават с тънък слой спирала, а веждите се дефинират с гел, който леко да ги разроши и повдигне. Завършва се с прозрачен балсам или гланц за устни. Истинско олицетворение на тренда е моделът Хейли Бийбър (съпругата на певеца Джъстин Бийбър – б.а.), която успя да превърне собствената си козметична марка в хит чрез реклама на точно такива натурални визии.
Има и по-крайни фенове на skinimalism, които практикуват фастинг на кожата. Той е същият като при интермитентното (периодично – б.а.) гладуване на тялото, само че се прилага на лицето.
Един път седмично не се слагат
никакви продукти
на кожата, за да ѝ се даде шанс да произвежда себум и да се самообновява.
В свят, в който сме подложени на постоянен натиск за перфектен външен вид, минималистичната рутина е облекчаваща алтернатива. Тя не само намалява броя на използваните продукти, но и налага качеството над количеството. Напомня ни да приемаме себе си такива, каквито сме – с разширени пори, фини линии или с назолабиални бръчки. Да спрем и да се замислим, че истинската красота идва отвътре, а грижата за кожата трябва да бъде по-малко сложна и повече ефективна.