Инфлацията на годишна база се е понижила през юли до 2,4%, но месечната отново тръгна нагоре след спада на цените спрямо предходния месец. През юли увеличението им в сравнение с юни е 0,8%. За последен път толкова високо месечно поскъпване имаше точно преди година – през миналия юли.
И този път юлското поскъпване е типично лятно и се дължи преди всичко на засиленото търсене на стоки и услуги, които са свързани с ваканцията и със свободното време.
Например цените за културни и спортни прояви, стоки и услуги са се увеличили рязко с 8,7%, след като месеци наред падаха.
С 3,9% само за един месец са се вдигнали цените за посещение на ресторанти и барове, при положение че хранителните продукти и напитките бележат само 0,1% ръст.
Транспортът, който предимно поевтиняваше през последните месеци, отново поскъпва, макар и само с 0,9% в сравнение с юни.
Юли е месец, в който традиционно поскъпват самолетните билети, но и горивата поевтиняват едва през последната седмица, иначе през целия юли бензинът и дизелът бяха сравнително скъпи на фона на успокояването на котировките на петрола в последно време.
През този юли самолетните билети например са поскъпнали с 26,3%, докато миналата година по същото време техните цени се бяха вдигнали само с 12,6%. Това е и стоката с най-голямо поскъпване през месеца.
Друг източник на инфлация през юли 2024 г. са пакетните цени на почивките, чиито цени през останалото време от годината почти не мърдат. Този път те са поскъпнали с 15,8% само за един месец.
Хотелското настаняване също дава своя принос за сравнително голямото поскъпване. През юни то увеличи цените си с 10,9%, а през юли – с още 20,4%.
Най-вероятно повишение на цените на годишна база ще има и през август, но това едва ли ще се отрази на годишното поскъпване, което най-вероятно ще успее да се побере в рамките на 2,2%, както гласят прогнозите. Дори така обаче страната ни няма да изпълни наесен условията за приемане на еврото, защото годишното поскъпване все още е по-високо от средното за трите страни – членки на еврозонатар с най-ниска инфлация.