Германското правителство се опитва да защити втората по големина листната банка в страната Commerzbank от поглъщане от UniCredit
Снимка: Bloomberg LP
Дръзкото настъпление на Андреа Орсел към Commerzbank хвана мнозина в Германия неподготвени. В петък Берлин отвърна на удара, пише Bloomberg.
Съобщението на правителството, че няма да продаде повече акции в германския кредитор на практика пресича – засега, амбициите на UniCredit за пълно придобиване на втората по големина листната банка в Германия. За Орсел това е спънка, която повдига въпроси за това дали може да се справи с политическите предизвикателства, кооито застрашават най-амбициозната му сделка до момента.
Нараства възмущението в германското правителство към начина, по който главният изпълнителен директор на UniCredit придоби дял от 9% в кредитора, смятан за важен източник на финансиране за икономиката на страната, съобщават запознати с въпроса източници. Мнозина бяха разгневени от липсата на прозрачност в начина, по който Орсел купи дял от 4,5% от правителството този месец, след което тихомълком придоби останалата част от притежавания от държавата дял от пазара. Това се случва на фона на нарастващите слухове за възможна продажби на кредитора от правителството в Берлин, казват хората, пожелали да останат анонимни.
Това помогнна за съживяването на обичайно раздробената управляваща коалиция в Германия. Германската финансова агенция съобщи в петък, че правителството ще запази акциите си в Commerzbank, „до следващо нареждане“ и даде да се разбере, че предпочита кредиторът да остане независим предвид важността му за финансирането на малките и средни предприятия.
„Не мисля, че това е краят, а само пауза, която сега подава топката в ръцете на UniCredit, тя трябва да даде гаранции на германското правителство, за да получи благословията му“, коментира Франческо Кастели, портфолио мениджър в компанията Banor Capital Limited. „Германия вероятно ще изиска строги критерии в управленската структура, за да защити германските си дейности“, допълва той.
За Орсел, който има опит в сключването на сделки и изгради кариера чрез маневри с висок залог, преодоляването на съпротивата на Берлин ще бъде най-трудното предизвикателство до момента.
Орсел, който през 2005 г. работеше в Merrill Lynch, консултира UniCredit при придобиването ѝ на германския кредитор HVB същата година. Две години по-късно той помогне на Royal Bank of Scotland да придобие ABN Amro, злополучна покупка, която спомогна за спирането на всички, с изключение на извънредните, сделки по време на последвалата финансова криза.
След като застана начело на UniCredit, бившият инвестиционен банкер от UBS превърна италианският кредитор от една от най-слабите в една от най-ефективните и рентабилни банки в Европа. Той съкрати хиляди работни места в страната, където съкращаването на служители може да бъде трудно, промени търговския бизнес и дивидентите за инвеститорите, които са сред най-високите в европейските банки.
Анализатори твърдят, че макар ръководеното от Орсел сливане с Commerzbank теоретично да има смисъл, твърдолинейната позиция на Берлин подчертава политическите предизвикателства пред подобен рисков ход. Националната гордост и регулаторните препятствия отдавна възпрепятстват трансгранични банкови сделки на силно фрагментирания пазар в Европа, особено когато на карта са заложени работни места.
Решението на Германия да спре нова продажба на акции на Commerzbank „показва спорното естество на трасграничните сливания и придобивания в банковия сектор в Европа, повлияни от политически и публични нагласи“, коментира Марко Николай, анализатор в компанията Jefferies. Политическата съпротива може да се превърне в препъни камък за „бъдеща трансгранична интеграция в Европа“, допълва той.