Парите се губят по верига от три фирми, а работата е свършена от последната за 4 пъти по-малка сума, която дори не им е изплатена
Откраднати ли са 128 хил. евро от реставрация на църква в Рила? Това разследва българският офис на Европейската прокуратура, съобщиха от централата на институцията в Люксембург.
Финансирането на проекта е с европейски пари по програмата за трансгранично сътрудничество “България – Македония 2014 – 2020”. Храмът е “Св. Архангел Михаил” в Рила, който е построен през XII век. Договорът за реставрацията му е подписан през 2017 г.
Тогава печели компанията “Никмар Кънстракшън” ЕООД, показа проверка на “24 часа”. Фирмата изпълнява обществени поръчки за десетки милиони в цялата страна, но основно в Югозападна България. Офисът ѝ е в Петрич, където са проведени претърсвания при разследването.
Тази компания обаче няма капацитет и специалисти да изпълни договора, въпреки че вече е получила 198 хиляди евро. Затова го превъзлага на “Митстрой” ЕООД, която към 2017 г. е регистрирана в Бургас, а собственик е бивш кандидат за кмет и общински съветник в града. “Митстрой” ЕООД получава 70 хиляди евро (140 хил. лв.), за да свърши работата. Търси се разликата до 128 хиляди евро.
После се оказва, че и “Митстрой” ЕООД също не може да направи реставрацията на църквата и превъзлага работата на трета фирма, която е специализирана в тази област – “Иридея” ЕООД. Договорът е за 114 хил. лв. – с 36 хил. лв. по-малко, отколкото “Митстрой” са получили от “Никмар Кънстракшън”. Така сумата намалява в пъти, докато стигне до реалните изпълнители. Двамата реставратори, които работят за “Иридея”, са Стефко Аенски и Вацлав Копецки. От “Митстрой” обаче не изплащат цялата сума по договора на реставраторите, а само половината – около 60 хил. лв. “Иридея” си търси парите по съдебен път, вади си изпълнителни листове, но се оказва, че “Митстрой” е с празни сметки. През 2020 г. Васил Илиев продава фирмата си.
В сряда служители на националната полиция, които помагат на Европейската прокуратура, са извършили обиски в 4 града – Бургас, Петрич и София, където са седалищата на замесените фирми, както и в община Рила, която е възложител на договора. Той е изпълнен и храмът е реставриран от последната фирма по веригата и за 4 пъти по-малко пари, отколкото са платени на “Никмар Кънстракшън”.
Храмът “Св. Архангел Михаил” е паметник на средновековната архитектура. Работата по реставрацията е приключена през лятото на 2023 г. и е открит за посещения. От Европейската прокуратура не съобщават имената на компаниите, които са публични в процедурите по програмата за трансгранично сътрудничество. Арестувани и обвиняеми няма.