Американският петролен гигант Chevron проучва възможностите да придобие чуждестранни активи на санкционираната от САЩ руска петролна компания „Лукойл“, съобщава Reuters, позовавайки се на няколко независими източника.
В края на миналата седмица Вашингтон постави срок до 13 декември за преговори с потенциални купувачи на активите на „Лукойл“ извън Русия. Тази стъпка е част от усилията на САЩ да ограничат финансирането на войната на Русия в Украйна чрез санкции срещу двете най-големи руски петролни компании – частната „Лукойл“ и държавната „Роснефт“.
„Лукойл“ добива около 2% от световния петрол и притежава три рафинерии в Европа, включително тази в Бургас, хиляди бензиностанции, както и дялове в петролни находища в Ирак, Казахстан, Узбекистан, Мексико, Гана, Египет и Нигерия. Международните активи на компанията се оценяват на около 22 млрд. долара.
Chevron
Американската компания Chevron проучва възможността да придобие част от международните активи на „Лукойл“ в региони, където интересите на двете компании съвпадат. Към момента не се уточнява дали това включва и рафинерията в Бургас. Официално намеренията на Chevron все още не са обявени.
Американският инвестиционен фонд Carlyle
Частният фонд Carlyle вече е проявил интерес към международните активи на „Лукойл“, включително тези в България. Carlyle е сред най-големите инвестиционни фондове в света и управлява активи на стойност 474 милиарда долара. Преговорите са в начален етап, като към момента няма официален коментар от страна на фонда или „Лукойл“.
Унгарската МОЛ
Унгарската компания МОЛ, близка до премиера Виктор Орбан, също е проявила интерес към активите на „Лукойл“ в България още в края на миналата година. Тогавашният служебен министър на енергетиката Владимир Малинов потвърди, че МОЛ е сред участниците в процеса за подаване на оферти за мажоритарния дял на рафинерията.
Компанията разполага с рафинерии в Унгария, Словакия и Хърватия, като 30% от собствеността ѝ е под фондации, свързани с управляващата партия на Орбан. Унгария остава една от последните страни в ЕС, която продължава да внася руски нефт и газ, включително по тръбопровода „Турски поток“.
След среща между Орбан и Доналд Тръмп бе договорено изключение от санкциите за „Лукойл“ и „Роснефт“ за шест месеца, като подобна отсрочка получи и България.
„Сокар“ и турският холдинг Cengiz
Турският частен холдинг Cengiz и азербайджанската държавна компания „Сокар“ продължават да проявяват интерес към рафинерията в Бургас. Двете компании са подали съвместна оферта, която според информацията надвишава предложенията на други конкуренти.
След налагането на американските санкции „Лукойл“ разглеждаше само предложение от швейцарска компания, регистрирана в Кипър, както и от руските корени на Gunvor, но то бе оттеглено, след като Министерството на финансите на САЩ го определи като „марионетка на Кремъл“.
Оперативната дейност на „Лукойл“ в България
Вашингтон разреши на рафинерията и останалите дружества на „Лукойл“ в България да продължат оперативната си дейност до края на април. За този период компаниите се управляват от т.нар. особен търговски управител. За поста правителството назначи бившия директор на Националната агенция за приходите Румен Спецов, въпреки критиките на опозицията за липса на опит в управлението на петролен бизнес.
По-рано управляващото мнозинство от ГЕРБ, ИТН, БСП и ДПС – Ново начало, разшири правомощията на особените управители, включително и до продажба на активи, като решенията им не подлежат на съдебен или административен контрол в България.








