Авторът е скулпторът Величко Минеков
Две крила на птица – Княжество България и Източна Румелия, символизира монументът в чест на Съединението, който се издига на едноименния площад в Пловдив. И тази година край него ще се събере държавният елит, за да почете 139 г. от голямото събитие.
“Както птицата не може да лети с едно крило, така и млада България не може да съществува разделена”, обяснил идеята си скулпторът Величко Минеков, преди да получи картбланш от тогавашното градско и партийно ръководство, за да извае паметника.
Към аргументите той добавил, че красивата девойка, която се издига в средата на композицията, държейки венец, символизира младата държава.
Монументът е открит през 1985 г. по случай 100 г. от обявяването на историческия акт. Лентата реже тогавашният държавен и партиен ръководител Тодор Живков. Както всеки паметник, и този бил посрещнат с недоволство. Минеков трябвало да обяснява какво е иска да изобрази.
Решението било спуснато на Окръжния комитет на БКП за изпълнение, а оттам машината се завъртяла на пълни обороти. Нямало конкурс за авторско решение. Изработката била възложена директно на Минеков.
За три месеца били завършени паметникът и площадът около него. Дошло знаменателното събитие. Стекъл се народ, милицията отцепила района, всичко било под контрол.
Живков се появил и се провикнал: “Къде си бе, Величко?”. Всички замръзнали, настанала страшна суматоха.
“Абе, Величко, направил си голям паметник!” и всички си отдъхнали.
Чествания стягат и в съседния град Съединение, тамошният паметник се извисява на 15 метра.