София
мъгла -5°

Абонирай се за нашия бюлетин и получавай всички най-актуални новини по света и у нас

Как мултифондовете могат да гарантират адекватни пенсионни плащания

Сподели:

Мултифондовият модел предполага растяща доходност и увеличаване размера на втората пенсия, посочват от КФН

Препоръчаното от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) въвеждане на мултифондов модел в допълнителното пенсионно осигуряване в България ще гарантира растяща доходност и увеличаване на размера на втората пенсия. Тази позиция на Комисията за финансов надзор (КФН) беше изразена на форум за пенсионната система по повод 30-та годишнина на Българското актюерско дружество.

„Препоръките на ОИСР могат да бъдат изпълнени след обстоен актюерски анализ, професионална дискусия със синдикати и работодатели и намиране на най-работещото за България решение. На финала трябва да има политическо решение за промени в законодателството, което е извън компетенциите на надзорния орган“, отбеляза Диана Йорданова, зам.-председател на КФН, ръководещ управление „Осигурителен надзор“.

Въвеждането на възможност за инвестиционен избор, или т.нар. мултифондова система, ще гарантира допълнително преодоляване на негативните ефекти от инфлацията върху пенсионните спестявания и стабилно постигане на по-висока доходност.

„Осигурените лица в частни пенсионни фондове следва да имат право на достатъчен брой и разнообразни инвестиционни възможности, които да им позволят да изградят подходящ инвестиционен портфейл, отразяващ техните индивидуални предпочитания, както и промените в потребностите през жизнения им цикъл“, каза Милена Иванова, директор дирекция „Регулаторни режими на осигурителния надзор” в КФН.

В редица държави от Централна и Източна Европа е въведен инвестиционният избор в пенсионните системи като осигурените лица имат възможност да избират не само пенсионната компания, която да управлява вноските, натрупващи се по индивидуалните им партиди, но също и рисковия профил на конкретния инвестиционен портфейл, посочи Иванова. Мултифондовата система успешно се прилага в редица страни със сходни пенсионни системи – Естония, Латвия, Литва, Словакия, Хърватия, Полша и Румъния. Споделените данни и анализа на многообразието в мултифондовите структури на тези държави ясно очертават възможностите за подобряване на инвестиционните резултати на пенсионните фондове посредством въвеждане на портфейли с различен инвестиционен и рисков профил, обвързано с жизнения цикъл на осигурените лица, стана ясно още. 

Сред предимствата от въвеждане на мултифондовия модел са: персонализация, която се изразява във възможността осигурените да адаптират инвестирането на своите пенсионни спестявания спрямо финансовите цели и рисковия си апетит; очаквана по-висока възвръщаемост предвид възможността осигурените лица при започване на работа да получат по-висока доходност при участие във фонд с по-висок риск с оглед дългия хоризонт на осигуряване, като се предвидят ясни законови механизми за защита на техните права и интереси в случаи на поемане на по-висок риск по време на икономически спадове, и не на последно място – смекчаване на риска с оглед защитата на спестяванията на осигурените лица – с наближаване на възрастта за пенсиониране осигурените лица да имат възможност да преминават към по-консервативно инвестиране.

Въвеждането на многофондовия модел в допълнителното пенсионно осигуряване достига по-зрял етап в развитието на допълнителното пенсионно осигуряване – всекидневната оценка на активите на пенсионните фондове, ефективният надзор от КФН, натрупаният опит при инвестиране на капиталовите пазари на държави от и извън ЕС, укрепването на управленските структури и капацитета на пенсионноосигурителните дружества и повишаване на равнището на корпоративното им управление.

“За успешното функциониране на мултифондовия модел е важно и необходимо осигурените лица да притежават базова финансова грамотност – да разбират различните опции за инвестиране на личните си пенсионни спестявания и да вземат информирани решения за тяхното управление“, посочват от надзорния орган.

Активите под управление на пенсионноосигурителните дружества устойчиво нарастват и към 30 септември 2024 г. възлизат на над 26 млрд. лв., като с най-голям относителен дял в балансовите активи на всички фондове са тези на универсалните пенсионни фондове – 87,38%, следвани от професионалните пенсионни фондове – 6,70%, доброволните пенсионни фондове – 5,85% и доброволния фонд по професионални схеми – 0,07 на сто. Към края на септември 2024 г. активите на фондовете за изплащане на пожизнени пенсии са в размер на над 77 млн. лв., а на фондовете за разсрочени плащания – 105 млн. лв.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.

Сподели:

Водещи новини от деня

При специализирана митническа операция с кодово наименование “Регул” Агенция „Митници“ конфискува близо 100 кг наркотични вещества, недекл...
Софийският въздух се очаква да бъде замърсен през следващите дни, като нивата на фините прахови частици ще се повишат. Според бюлетин на Столична общи...
Кабинетът на Росен Желязков ще започне обсъждането на кадровите промени и назначенията на заместник-министри, областни управители и техни заместници н...

Коментари

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *