Словения се готви за ново управление, след като Янез Янша беше избран за министър-председател на страната. Това е четвърти мандат начело на държавата за опитния консервативен политик.
Решаващият вот се проведе при тайно гласуване в парламента, където Янша получи подкрепата на 51 от присъствалите 87 депутати. Новият премиер е известен като съмишленик на унгарския лидер Виктор Орбан и симпатизант на бившия американски президент Доналд Тръмп, което задава ясна политическа насока за следващия период на управление.
Съставът на новото словенско правителство предстои да бъде изяснен в рамките на следващите две седмици. Очаква се кабинетът да се фокусира върху утвърждаването на своята програма, подкрепена от парламентарното мнозинство.
Янез Янша се утвърждава като една от най-значимите фигури в модерната история на Словения, поемайки управлението в момент на важни предизвикателства за страната и региона.
Снимка: Дневник








