Испания ще легализира около 300 000 мигранти без документи годишно, започвайки от май следващата година. Процесът ще продължи до 2027 г., заяви министърът на приобщаването, социалната сигурност и миграцията Елма Саис Делгадo, цитирана от Асошиейтед прес.
Политиката има за цел да разшири обема на работната сила на страната със застаряващо население и да позволи на чужденците, живеещи в Испания без необходимите документи, да получат разрешителни за работа и пребиваване. Испания до голяма степен остава отворена за приемане на мигранти, въпреки че други европейски държави се стремят да затегнат контрола по границите си срещу незаконно преминаване и търсещите убежище.
Испания се нуждае от около 250 000 регистрирани чуждестранни работници годишно, за да поддържа социалната си държава, заяви министърът на миграцията Делгадо. Тя твърди, че политиката за легализация не е насочена само към “културното богатство и зачитането на човешките права, а и към благоденствието”.
“Днес можем да кажем, че Испания е по-добра страна”, каза Саис пред испанската национална телевизия (RTVE).
Испанският премиер Педро Санчес често описва миграционната политика на правителството си като средство за борба с ниската раждаемост в страната. През август Санчес посети три западноафрикански държави в опит да се справи с незаконната миграция към испанските Канарски острови, припомня АП, цитирана от БТА.
Архипелагът край бреговете на Африка се разглежда от мнозина като път към континентална Европа, през който млади мъже от Мали, Сенегал, Мавритания и други страни, предприемат опасни морски пътувания, търсейки по-добри възможности за работа в чужбина или бягайки от насилието и политическата нестабилност у дома.
Новата политика, одобрена вчера от испанското правителство, опростява административните процедури за краткосрочни и дългосрочни визи и предоставя на мигрантите допълнителна защита на труда.
От началото на годината до средата на ноември около 54 000 мигранти без документи са достигнали Испания по море или суша, според данни на испанското вътрешно министерство. Точният брой на чужденците, живеещи в Испания без документи, не е ясен.
Много незаконни мигранти изкарват прехраната си в Испания като берачи на плодове, болногледачи, шофьори, доставчици или други нископлатени, но важни работни места, от които често испанците не се интересуват, отбелязва още АП. Без правна защита те могат да бъдат податливи на експлоатация и злоупотреба. Елма Саис Делгадо казва, че новата политика ще помогне за предотвратяване на подобни злоупотреби и “ще послужи за борба с мафията, измамите и нарушаването на правата”.
Икономиката на Испания е сред най-бързо растящите в Европейския съюз тази година, подкрепена отчасти от имиграцията и силното възстановяване на туризма след пандемията.
През 2023 г. Испания е издала 1,3 милиона визи на чужденци, според данни на правителството.