- Ирина Цанова е изпълнителен директор и съосновател на портала за имоти – Zimoti.com. Работила е като Country Manager в софтуерна компания.
- В ролята си на ръководител Ирина е участвала в разработката на множество комплексни уеб базирани системи, включително в сферата на недвижимите имоти
– Какво търсят купувачите на имоти в момента? Как се промениха тенденциите в търсенето на имоти?
– През последните години тенденциите в търсенето на имоти се промениха значително. Купувачите вече търсят жилища с модерна архитектура и високо качество на строителството, с повече пространство и по-добра локация. След пандемията от COVID-19 и засилената тенденция за работа от вкъщи, много хора предпочитат по-големи апартаменти или къщи с отделни пространства за домашен офис.
Търсенето на двустайни и тристайни апартаменти, както и на къщи в покрайнините на градовете, особено на София, се увеличава. По данни на Zimoti.com, oколо 60% от всички търсения за столицата са за двустайни и тристайни жилища, а над 10% обхващат къщи в покрайнините на столицата.
Новото строителство с модерни технологии и висока енергийна ефективност също е силно предпочитано. Локацията остава решаващ фактор – търсят се имоти в централни или добре развити райони с добра инфраструктура, но и такива в периферни зони или малки градове, които предлагат по-спокойна среда и по-достъпни цени. Инвестиционните имоти запазват своята привлекателност, като много купувачи търсят апартаменти с добра възвръщаемост от наем, а други инвестират в имот с цел да съхранят спестяванията си от инфлацията.
По данни на имотния портал, над 40% от търсенията на имоти в София са в бюджетна рамка между 150 000 и 200 000 евро, като има значително търсене и на имоти до 90 000 евро. Най-желаните райони са Младост, Лозенец, Борово, Център, Манастирски ливади, Гео Милев и Красно село.
– Има ли тенденция за нарастване на процента на незаети имоти в градовете през последните години? Какво означава това?
– Да, процентът на незаети имоти е доста висок, над 30% от жилищата в национален мащаб са свободни, по данни на НСИ от последното преброяване през 2021 г. В България над 85% от населението притежава имот и това води до голям процент жилища, които не се използват. Демографският срив и постоянно намаляващото население допълнително увеличават броя на незаетите жилища. Свидетели сме и на тенденция за закупуване на имоти с налични средства с цел инвестиция, а не отдаване под наем. В нашата страна има значителен обем средства от сива икономика, чиито притежатели бързат да инвестират преди влизането ни в Еврозоната. За справка, през 2022 г. сивата икономика в България е оценявана на 33,1% от официалния Брутен вътрешен продукт (БВП), според проучване на доклад, изготвен за подкомисията по данъчни въпроси FISC от Европейския парламент.
– Каква е причината все повече собственици да държат имотите си като финансов актив, вместо да ги отдават под наем или да ги използват?
– Много собственици предпочитат да задържат имотите си като инвестиции, в очакване на бъдещ ръст в цените, тъй като отдаването изисква повече ангажираност от страна на собственика. Доходите от наем са сравнително ниски, с възвръщаемост от около 3-4% годишно, което не е особено привлекателно за някои хора. Въпреки това, интересна тенденция в последните месеци е ръстът на наемите, особено в големите градове като София, Пловдив, Варна. Надявам се той да повлияе положително и да провокира част от собствениците на незаети имоти да ги представят на пазара за продажба или отдаване под наем.
– За какво да следят и от къде да се информират купувачите или наемателите при избора на новия си дом?
– Купувачите и наемателите основно се информират чрез интернет. Българите са проактивни и често прекарват много време в търсене и разглеждане на обяви по свои критерии, дори когато имат брокер, с когото работят. За улеснение, zimoti.com предлага функционалност, която позволява потребителите да зададат желаните критерии на търсене: град, квартал, тип имот, бюджет и да се абонират за известия по имейл, за да получават само нови обяви спрямо техните предпочитания. Това спестява много време от постоянно търсене и преглед на едни и същи обяви.
Предоставяме също така и незабавна пазарна оценка на имота, която помага за по-лесна ориентация по отношение на цената на наема и цената на имота, което улеснява потребителите при вземането на информирано решение. В доста от добрите портали в западна Европа пазарната оценка се заплаща допълнително от крайните потребители, но в Zimoti.com сме взели решение тя да е безплатна, за да сме максимално полезни за потребителите. Всеки имот в портала е представен освен с допълнителна информация за пазарната му оценка – продажната цена или стойността на наема – също така с информацията за намиращите се в близост спирки на градския транспорт, магазини, училища, детски градини. Това, надяваме се, улеснява потребителите в подбора на имоти за оглед – реално те пестят време от излишни обиколки из града и прекарват в пъти по-малко време на Zimoti.com като се подготвят с всичко нужно за имота, околностите, реалната му цена, дори възможност да получат кредитна консултация и да изберат брокер, който е компетентен в търсения от тях район, чрез портала ни. Често получаваме положителна обратна връзка от потребители, които ни благодарят, че данните, които предоставяме безплатно за всеки имот, в допълнение на обявите на агенциите, им е помогнала да намерят желания имот за покупка или наем по-бързо и с по-малко време и усилия от тяхна страна, допълва Ирина.
– Какви са вашите прогнози за бъдещето на имотния пазар?
– Моето мнение е, че цените на имотите в България ще продължат да растат, поне докато страната не влезе в Еврозоната. Според данни от Националния статистически институт, през първото тримесечие на 2024 г. цените на жилищата са се увеличили с рекорден ръст от 16% (НСИ), в сравнение със същия период година по-рано. Причините за утвърждаването на тази тенденция на нарастване на цените се обуславят от различни фактори. От една страна, ниските лихви по ипотечните кредити, които в момента са около 2.40% и са едни от най-ниските в Европа, стимулират търсенето. Нарастващите доходи, отнесени към имотните цени, показват, че имотите са по-достъпни в момента, отколкото в предходни години, когато доходите са били значително по-ниски. Въпреки усещането, че има балон, ако съпоставим средните доходи в големите градове с нарасналите средни цени, можем да кажем, че имотите все още са достъпни.
Инфлацията също стимулира хората със спестявания да вложат средствата си в недвижим имот, за да избегнат обезценяването им. Значителният обем спестени средства, чиито притежатели бързат да инвестират в имоти преди влизането ни в Еврозоната, допълнително увеличава търсенето и натиска върху цените.
От друга страна, пазарът страда от недостатъчно предлагане на качествени имоти. Високият процент незаети жилища, които не се предлагат на пазара, допълнително ограничава наличните опции за купувачите. Този дисбаланс между търсенето и предлагането не само не помага за стабилизирането на цените, но и създава изкуствено напрежение, водещо до бъдещи покачвания. Според мен, всички тези фактори сочат към продължаващ макар по-умерен ръст в цените на имотите в близко бъдеще, споделя Ирина Цанова от Zimoti.com.
За Zimoti.com
Порталът за имоти – Zimoti.com е създаден, за да задоволи нуждата от модерна платформа на българския пазар, която да предоставя добавена стойност на агенциите за недвижими имоти и на потребителите. Екипът на Zimoti.com вярва, че търсенето на нов дом може да бъде лесно и приятно за потребителите, без напрежение и притеснения.
Ирина Цанова, мениджър с над 20 години опит в ИТ индустрията e част от екипа на Zimoti.com. Тя си партнира с Рей Кюрсон – мениджър с опит в ИТ и бизнеса, който работи дълги години по създаване на онлайн технологии в проптех сферата на един от най-развитите имотни пазари в Европа – този в Англия. Другият партньор е Геновева Петрова, с над 10 г. опит в развитието на собствен онлайн бизнес и 10 г. в дигитален маркетинг, един от създателите на Remixshop.com, водещия онлайн магазини в Централна и източна Европа за second hand мода. Zimoti.com позволява на потребителите да намерят нов дом чрез бърз и интуитивен интерфейс и удобни функционалности.