Върховният водач на Иран аятолах Али Хаменей е издал директива, съгласно която страната няма да изнася своя обогатен уран, въпреки международния натиск. С това решение Техеран за пореден път затвърждава твърдата си позиция по отношение на ядрената си програма.
Ограничена възможност за преговори
Според информация, предоставена от двама високопоставени ирански източници, става въпрос за уран, обогатен до нива, близки до необходимите за създаване на оръжие. Решението на аятолаха бележи решителен обрат, който вероятно ще усложни допълнително дипломатическите усилия на западните сили за ограничаване на ядрените амбиции на страната.
Сигнал за радикализация
Дълго време въпросът за износа или „разреждането“ на натрупаните запаси от обогатен уран беше разглеждан като възможна отстъпка в евентуални преговори за подновяване на ядреното споразумение. С настоящата директива обаче Техеран демонстрира, че предпочита да запази контрола върху ядрения си материал на собствена територия, което се разчита от анализатори като сигнал за по-нататъшна ескалация на напрежението.
Към момента международната общност все още не е излязла с официална позиция относно това ново развитие, но очакванията са за засилен дипломатически дебат през следващите седмици.
Снимка: Париса Хафези и Рами Айюб, Ройтерс







