
Повече от година положението с издаването на строителни разрешения в София е изключително нерационално. Това мнение изрази инж. Георги Шопов, председател на Националната асоциация на строителните предприемачи (НАСП), в предаването „ИмоТиТе“ на Bloomberg TV Bulgaria.
„В момента има тенденция – в Столична община са решили, че ще спечелят избиратели, като не дават строителни разрешения. Но ефектът е срещу гражданите, защото така се създава дефицит на пазара и цените на жилищата растат. Ние нямаме нищо против, ако обществото, ако избраният от нас кмет, който има правомощия да провежда политики, реши в София повече да не се строят жилища. Тогава интересът ще се изнесе към периферията на града – Елин Пелин и Костинброд, което вече се случва и ние ще строим там“, заяви той.
Инж. Шопов обясни, че умишлено в Направление „Архитектура и градоустройство“ (НАГ) не се обработват административни актове, не се спазват законовите срокове. „Има устна „разпоредба“ да се дава по едно строително разрешение на седмица, което е смешно. Това работи срещу гражданите“, коментира председателят на браншовата организация.
По думите му в последните години се наблюдава негативно отношение на обществото към жилищното строителство, което е свързано с т. нар. презастрояване. Според него това е изключително несправедливо.
„Ние сме изпълнители на планове, които са приети от общината. Ние строим жилища, отговаряйки на обществена необходимост и строим там, където плановете позволяват. Ако на някой не му харесва това, нека да промени закона и плановете, а не да атакува този, който ги изпълнява и привежда в действие“, каза още той.
„По гъстота на населението българската столица е с много по-ниски показатели от Париж и Атина. В големите европейски градове броят жители на единица площ е много по-голям. Защо? Защото така е по-евтино да се поддържа инфраструктура“, коментира той.
Трябва ли да има промяна в общинската структура със създаване на нова длъжност „зам.-кмет по градоустройството“? Надделяват ли частните инициативи при изграждане на столичната инфраструктура? Защо София е единственият град без финансова програма към Плана за развитие и устойчивост? Какъв е приносът на строителството към българската икономика? Какви данъци внесоха строителните предприемачи в България за една година? Какво мислят строителните предприемачи за Бюджет 2026? С колко ще растат цените след влизането на България в еврозоната? Защо чуждите инвеститори в лицето на фондове ще купуват цели сгради?
Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „ИмоТиТе“ може да гледате тук.








