Борсите отвъд Океана остават затворени днес – в САЩ празнуват Деня на труда
Снимка: Bloomberg LP
С разнопосочно движение и минимални изменения започна септември за водещите индекси на европейските фондови пазари. Влияние оказват данните за PMI индекса на еврозоната, който и през август остава под нивото от 50 пункта, тоест индикация, че липсва икономическа експанзия, пише CNBC.
Водещият Stoxx 600 се понижи с нищожните 0,02% до 524,94 пункта. Подкрепа на индикатора оказаха компаниите от сектора на телекомуникациите, които добавиха 0,78% към стойността си. На обратния полюс обаче бяха тъговците на дребно, които изтриха 0,77% от пазарната си капитализация.
Германският DAX се повиши с 0,13% до 18 930,05 пункта, а френският САС 40 затвори сесията на ниво от 7646,42 пункта, което е ръст от 0,2%, въпреки негативните икономически данни. В същото време PMI индексът на Великобритания достига ниво от 52,5 пункта през август. Това не само е знак за експанзия, но и 26-месечен връх. Но пазарите пренебрегнаха този индикатор и водещият индекс на Лондонската фондова борса FTSE 100 се понижи с 0,15% до 8363,84 пункта.
Последният търговски ден през август европейските борси бяха в подем на фона на очакванията за понижаване на лихвите в САЩ. Днес (2 септември) е почивен ден за Wall Street – в САЩ отбелязват Деня на труда.
На петролните пазари има леко раздвижване, след като пазарите затвориха със седмични загуби в петък за основните сортове в очакване на повишаване на добивите в ОПЕК+ и свитото търсене в Китай. Към края на европейската сесия обаче цената на суровината се повиши и американският лек суров петрол (WTI) се търгува за малко над 74 долара за барел. Това е повишение от 0,8%. Цената на сорта “Брент” се повишава с 0,6% до почти 77 долара за барел.
На валутните пазари доларът записва двуседмичен връх спрямо еврото. Търговията се извършва при 1,1067 долара за едно евро. Британският паунд се разменя при 1,314 долара за брой.
Цената на златото се повишава до точно 2532 долара за тройунция.