- Според адвокатите на тримата може да става въпрос за далеч по-малка сума
- 11 хиляди били натъпкани в малка детска касичка
42-годишният Георги Тиклев, един от четиримата обвинени за обира на 201 хил. лв. от белоземеца Стоян Какачоров, бил на една маса с пострадалия и жена му преди обира. Това стана ясно от пледоарията на адвоката му Димитър Хайков по време на обжалването на мярката му за неотклонение.
Както “24 часа” вече писа, през юни от дома на фермера Какачоров изчезнаха пачки, държани в гардероб на втория етаж, две гривни и два пръстена. Парите били приготвени за покупка на продукция по време на жътвената кампания. На 12 ноември полицията задържа Тиклев, 42-годишният Цветан Тошев, Гено Генов, на 32 г., и Михаил Михайлов, на 44 г. Последният е освободен без мярка за неотклонение, след като обяснил подробности за обира. Останалите трима бяха оставени в ареста от Районния съд миналия петък. Според прокуратурата един от задържаните знаел за парите в къщата, а останалите влезли през прозорец вътре.
Адвокат Хайков посочи пред съда, че няма доказателства за участието на клиента му в обир. “Във видеозаписите липсват данни да е използван негов автомобил, той да го е управлявал както и фигура, наподобяваща неговата, в близост до къщата”, зави защитникът. Той каза, че на масата е имало и други хора, така че не може да се твърди единствено Тиклев да е знаел, че Какачоров и жена му няма да са си вкъщи.
Адвокатът на Тошев Кирил Николов също коментира, че няма доказателства за вината на Тиклев, който бил поставен в основата на всичко. “Бил много неизправен длъжник, хазартно зависим и ходел да залага. Ми то 99% от българския народ е хазартно зависим, защото клета майка България се храни от тази дейност”, посочи той и обори твърденията това да е доказателство за извършено престъпление. Според защитника обясненията на Михайлов са със съмнителна достоверност и целят да злепоставят останалите обвиняеми.
“Относно показанията на Михаил – всички данни за обоснованост на извършване на престъпление спрямо него са налице. Интересно е обаче как спрямо един обвиняем доказателствената основа не е достатъчна, за да оправдае най-тежката мярка за неотклонение, та спрямо него да не бъде взета изобщо”, каза пред магистратите Недялко Паталов, който защитава Генов. Той разкритикува посоченото от прокурора, че клиентът му е бил обявяван три пъти за общодържавно издирване, тъй като тогава е бил издирван като свидетел, а не заради обвинения. Също така представителят на районната прокуратура бил казал, че Генов е замесен в престъпления с бежанци, но мъжът не е привлечен към наказателна отговорност за това. Адвокат Паталов коментира още, че цитираната “мобилност” от страна на клиентът му не е престъпление.
Защитниците поставиха под въпрос размера на откраднатите пари. В пледоарията си прокурорът посочи, че дали са отнети 100 или 200 хиляди не прави деянието по-тежко, тъй като и в двата случая сумата е в особено големи размери. Според адвокатите обаче цифрата е важна, тъй като те се съмняват Какачоров да е разполагал с 201 хил. лв. Мъжът се осигурявал на минимална заплата, а според един от разпитаните свидетели не бил собственик на фирма, а шофьор. 11 хиляди пък били задигнати от детска касичка, за което адвокат Паталов ще иска следствен експеримент да покаже дали изобщо могат да се поберат вътре. Освен това по думите на тримата със събраните доказателства би могло да се направи обосновано предположение за вината на обвиняемите, ако делото се гледаше веднага след обира. 6 месеца по-късно обаче трябвало да има повече.
В последната си дума Тиклев, Генов и Тошев поискаха по-леки мерки. Първият заяви, че има забрана в НАП и не може да играе комар, освен това нямал никакви задължения нито към банки, нито към физически лица. Гено Генов пък каза, че има кръвоизлив и поиска да бъде пуснат, за да се лекува.
След като изслуша доводите им, Окръжният съд не се смили над тримата и потвърди мерките им за неотклонение. Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.