Индексът на сините чипове се повиши с близо 1,3% за седмицата, технологичният Nasdaq добави 1,4%, а широкият S&P 500 нарасна с 1,45%
Снимка: Photographer: Michael Nagle/Bloomberg
Американските борсови индекси се повишиха в петък, след като председателят на Федералния резерв Джером Пауъл посочи, че предстои намаляване на лихвените проценти.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average нарасна с 462,30 пункта, или 1,14%, до 41 175,08 пункта. Широкият борсов измерител S&P 500 се покачи с 1,15% и завърши на ниво от 5 634,61 пункта, като се завърна в близост до историческите върхове, достигнати миналия месец. Технологичният показател Nasdaq Composite напредна с 1,47% до 17 877,79 пункта.
С повишенията от петък трите основни индекса записаха печеливша седмица въпреки някои колебания. Dow се повиши с близо 1,3%, а Nasdaq добави 1,4%. S&P 500 нарасна с 1,45% за седмицата.
Американските акции поскъпнаха в петък сутринта, след като Джером Пауъл сигнализира за предстоящо намаляване на лихвените проценти по време на речта си в Джаксън Хоул, Уайоминг. Пауъл обаче не предостави конкретна информация кога и с колко ще бъдат намалени лихвите.
“Дойде време политиката да се коригира”, заяви Пауъл. “Посоката на движение е ясна, а времето и темпът на намаляване на лихвените проценти ще зависят от постъпващите данни, развиващите се перспективи и баланса на рисковете.”
Речта му удовлетвори трейдърите, които единодушно залагат на намаляване на лихвените проценти на заседанието през септември, според инструмента FedWatch на CME Group. Но има по-малко консенсус относно това колко голямо ще бъде намалението.
Технологичните акции поскъпнаха значително, тъй като инвеститорите се надяват, че по-ниските лихвени проценти ще бъдат от полза за тази група. По-конкретно, акциите на Tesla и Nvidia отбелязаха повишения на цените от по над 4%.
Книжата на компаниите с малка пазарна капитализация също поскъпнаха благодарение на тази перспектива, като индексът, който ги следи – Russell 2000, се повиши с около 3%.
“Пазарът сякаш въздъхна с облекчение” след речта на Пауъл и други изказвания на представители на Федералния резерв, каза Скайлър Уейнанд, главен инвестиционен директор в Regan Capital. “Пазарът вижда: “Добре, цикълът се промени”. Не сме се преобърнали на 180 градуса, но сме направили десен завой към облекчаване на цикъла”, коментира той.
Доходността по 10-годишните американски държавни ценни книжа се понижи с около 6 базисни пункта до 3,801%. Тази по 2-годишните спадна с почти 10 базисни пункта до 3,913%.
Фючърсите на американския суров петрол поскъпнаха с над 2% след речта на Пауъл, но цените се понижиха за седмицата, тъй като забавянето на търсенето в Китай оказва влияние върху пазара. Седмичното понижение за американския петрол WTI е 2,4%, а за европейския сорт Брент то е 0,83%.
Спот цената на златото нарасна с 1,1% до 2511,12 долара за тройунция, но е далеч от рекордните 2531,60 долара, достигнати във вторник. Фючърсите върху златото в САЩ поскъпнаха с 1,2% до 2 546,20 долара.