София
облачно 15°

Абонирай се за нашия бюлетин и получавай всички най-актуални новини по света и у нас

Dow Jones достигна рекорден връх, S&P 500 отбеляза четвърти пореден месечен ръст

Сподели:

Данните за предпочитания от Фед показател за инфлацията подобриха нагласите на инвеститорите отвъд Океана

Снимка: Bloomberg LP

Снимка: Bloomberg LP

Основните щатски индекси отбелязаха ръст в петък, като Dow Jones Industrial Average записа нов рекорден връх, а инвеститорите приключиха възходящо колеблив месец, предава CNBC. Трейдърите бяха под влиянието и на ключови данни за инфлацията, наблюдавани внимателно от Федералния резерв.

Индексът на сините чипове Dow Jones, в който влизат 30 компании, прибави 228,03 пункта и завърши месеца на ниво от 41 563,08 пункта. Индексът достигна нов исторически връх в последните минути на борсовата сесия.

Широкият измерител S&P 500 нарасна с 1,01% до ниво от 5648,40 пункта, а технологичният показател Nasdaq Composite напредна с 1,13% до равнище от 17 713,62 пункта.

Индексът на потребителските разходи, който е предпочитан от Федералния резерв показател за инфлацията, е отбелязал ръст от 0,2% на месечна база през юли и с 2,5% спрямо година по-рано. Резултатът е в унисон с очакванията на икономисти, анкетирани от Dow Jones. След изключване на храните и енергията индексът също е отбелязал ръст от 0,2% спрямо предходния месец.

Фед следи внимателно този показател и той все още може да повлияе на решението на централните банкери през септември.

„Фондовите пазари до  голяма степен се държат така, сякаш всичко се развива добре. Има повече данни за меко кацане и по-малко данни, че Фед ще намали агресивно лихвите“, коментира Майкъл Грийн, главен стратег в компанията Simplify Asset Management.

В края на търговията през август S&P 500 отбеляза ръст от 2,3% за месеца, а Dow напредна с близо 1,8 на сто. Nasdaq Composite е нагоре с 0,7% за периода. Широкият измерител записа четвърти пореден месечен ръст. Повишения в сектора на потребителските стоки, недвижимите имоти и здравеопазването подкрепиха S&P 500 през август.

Основните индекси отвъд Океана пострадаха от резки разпродажби в началото на месеца, когато S&P 500 отписа 7,3% от стойността си преди да се възстанови. Dow и Nasdaq изтриха съответно 5,4% и 10,7% в най-ниската си точка за месеца.

На облигационните пазари доходността по 10-годишните и по 30-годишните американски държавни ценни книжа се повиши до съответно 3,909% и 4,198%.

На валутните пазари доларовият индекс, който следи представянето на щатските пари спрямо кошница от други шест основни валути, прибави 0,36% до 101,71 пункта. Еврото и паундът поевтиняха до съответно 1,105 долара и 1,313 долара. Спрямо йената щатските пари поскъпнаха с 0,79% до 146,13 йени за долар.

На стоковите пазари цената на петрола се понижи в петък, а инвеститорите бяха под въздействието на очакванията за начало на повишаването на доставките от ОПЕК+ от октомври наред с отслабващите надежди за значително понижение на лихвите в САЩ следващия месец.

Фючърсите върху международния бенчмарк Брент с доставка за октомври, които изтичат в петък, поевтиняха с 1,14 долара до 78,80 долара за барел, което е спад с 0,3% за седмицата и с 2,4 на сто за месеца.

Контрактите върху американския лек суров петрол WTI са надолу с 2,36 долара до 73,55 долара за барел – спад с 1,7% за седмицата и с 3,6 на сто през август.

Американските фючърси върху златото поевтиняха с 0,9% до 2536,40 долара за тройунция.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.

Сподели:

Водещи новини от деня

С представянето си в националния отбор Илия Груев затвърди доброто си представяне от началото на сезона с екипа на “Лийдс” и едва ли мениджърът Даниел...

Акциите на JPMorgan Chase поевтиняха с над 5%, след като компанията представи предпазлива оценка относно своя нетен лихвен приход за 2025 г. Снимка: B...

Става въпрос за кредитни карти от съвместната инициатива на банката с General Motors и други малки предприятия за търговия на дребно Снимка: Bloomberg...

Коментари

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *