Непрестанните взривове в южните предградия на Бейрут, където Израел нанася въздушни удари тази седмица, карат Зейна Назха и малката ѝ дъщеря да опънат палатка на градския плаж в търсене на спасение от войната в Ливан, посочва Ройтерс.
Тя и други хора от тези предградия, известни като бастион на подкрепяния от Иран израелски враг “Хизбула”, спят на одеяла или под открито небе, или в палатки, без да могат да отидат на по-сигурно място.
Според ливанското правителство засилената военна кампания на Израел в Ливан през последните две седмици е прогонила един милион души от домовете им в южната част на страната, в Бейрут и в долината Бекаа на изток.
Израел твърди, че кампанията му е необходима, за да обезопаси северните си райони от ракетния обстрел на „Хизбула“ и да позволи на хиляди свои граждани да се завърнат у дома.
„Имаше бомбардировки в квартал “Ас Салем”. Останахме там за известно време и семейството ми избяга“, казва Назха.
„Ситуацията, в която живеем, е много трудна […] хората умират“, добави тя.
Най-малко 600 души са потърсили днес убежище в манастир на границата между Израел и Ливан, след като израелските военни ги предупредиха да напуснат християнското си село Айн Ебл, съобщиха местни жители, цитирани от БТА.
Говорител на израелската армия предупреди жителите на Айн Ебл и поне 20 други населени места да се евакуират незабавно от домовете си защото сградите, които въоръжената групировка “Хизбула” използва, ще станат мишена на израелски удари.
Жителите избягали в манастира в град Рмейш, за който не е получено израелско предупреждение, съобщиха пред Ройтерс, че очакват конвой на армията, който да ги ескортира до Бейрут.
Публикувано днес социологическо проучване на Израелския демократичен институт сочи, че 80 процента от израелците, включително 90 процента от израелските евреи, подкрепят решението за започване на офанзива срещу “Хизбула”, макар че войната в Газа продължава, посочва Асошиетед прес.
Израелският премиер Бенямин Нетаняху, който постепенно възстановява позициите си от началото на войната, когато беше широко обвиняван за пропуските в сигурността, позволили нападението на 7 октомври, също може да се възползва от това.
Окрилен от успеха на атаката срещу Насралла и убийството няколко седмици по-рано на тогавашния лидер на “Хамас” Исмаил Хания, той засили хватката си върху нестабилната си коалиция, като привлече в правителството си бившия си съюзник, превърнал се в съперник, Гидеон Саар, увеличавайки мнозинството си до конфортните 68 места в 120-местния Кнесет.
„Претенцията на Нетаняху винаги е била да бъде „господин Сигурност“ и сега най-накрая, след 7 октомври, той успя да си върне тази титла с тези операции на север“, каза Авив Бушински, политически коментатор и бивш съветник на Нетаняху.
Публикувана в неделя анкета на израелската телевизия “Ен 12 нюз”, показа запазване на тенденцията партията на Нетаняху „Ликуд“ бавно да се възстановява в социологическите проучвания, въпреки че все още би изгубила изборите. Запитани как биха оценили поведението на Нетаняху по време на войната, 43 процента от анкетираните отговарят с „добре“, което е повече от 35-те процента при последното проучване, проведено 10 дни по-рано.
Проучването на телевизията показва, че “Ликуд” все още не би спечелила изборите, но с 25 места би била най-голямата партия в 120-местния парламент, което е доста повече от позицията ѝ в началото на войната, когато анкетите ѝ даваха не повече от 16-18 места.