По-късно в понеделник имаше корекция и някои криптовалути са на зелено за денонощието
Снимка: Bloomberg LP
Цената на биткойна се понижи до почти 57,5 хил. долара в понеделник, удължавайки за известно време спада си за последните седем дни до над 10%, съобщава CoinDesk.
Най-старата криптовалута впоследствие коригира част от загубите и към 14 ч. се търгува за 58 441 долара, което е ръст от 0,9% за денонощието. Етерът прибавя 2,4% към стойността си до 2524,86 долара.
Цената на биткойна през последната седмица. Графика: CoinGecko
На по-широкия криптопазар настроенията са по-скоро смесени: соланата поскъпва с 1,3%, докато рипилът е относително без промяна. Доуджкойнът обаче поевтинява с 1,6%. Индексът CoinDesk 20 засега е на зелено с ръст от 0,7%.
Листнатите в САЩ борсово търгувани фондове (ETF), които следят цената на биткойна, отбелязаха нетен отлив на капитал в петък в размер на 175 млн. долара, увеличавайки губещата си серия до четири дни. Етер ETF-ите пък не отбелязват нетен прилив или отлив въпреки 173 млн. долара търгуван обем, показват данни на SoSoValue shows.
В понеделник традиционните пазари в САЩ са затворени заради празника за Деня на труда в страната.
Според някои трейдъри загубите са в съответствие с мечите настроения, характерни през септември, но подчертават, че евентуално намаление на лихвите от страна на Федералния резерв може да донесе повишения.
„Септември е исторически отрицателен месец за биткойна, тъй като данните показват, че има средно обезценяване от 6,56%“, посочва Инокентий Исерес, основател на криптоборсата Paybis. „Ако Фед намали лихвените проценти през септември, това може да помогне на биткойна да пренапише негативната си история, тъй като лихвените понижения като цяло водят до излишък от американски долари в икономиката – още повече засилвайки образа на биткойна като средство за съхранение на стойност“, коментира още той.
Сезонността е тенденцията на даден актив да отбелязва регулярни и предвидими промени, които се случват през календарната година. Макар на пръв поглед тези изменения да изглеждат на случаен принцип, част от двигателите им може да включват прибиране на печалба около данъчния сезон през април и май, т. нар. рали на Дядо Коледа през декември и др.